Nordjyske Dataproces i solid overtegning før børsdebut: Ejere sælger ud af egne aktier

It-konsulenthus Dataproces opnår solid overtegning af aktier forud for børsnoteringen. Derfor må selskabets to hovedaktionærer sælge ud af egne aktier, der er millioner værd.

Artikel top billede

(Foto: Phil Pell/iStockphoto)

Det nordjyske it-konsulenthus dataproces er på vej på børsen, og indtil videre er interessen enorm.

Dataproces fremlagde fredag eftermiddag resultatet selskabets kapitalrejsning i forbindelse med notering på væksbørsen First North.
Her lyder det, at udbuddet af aktier er overtegnet med hele 159 procent.

Det skriver Børsen.

Overtegningen udløser derfor et udsalg af de 1,6 millioner eksisterende aktier, der primært ejes af de to medstifere, Morten Lindblad og administrerende direktør Kjartan Jensen.

Inklusiv overtegningen henter Dataproces derved 27 millioner kroner.

Her lander selskabet i den høje ende af spændet, da intentionen fra start var mellem 23 til 27 millioner kroner.

Det fremgår af virksomhedsbeskrivelsen, at ved en væsentlig overtegning, vil medstifter Morten Lindblad sælge ud af sine aktier. Som hovedaktionær ejede han 43,41 procent af aktierne inden udbuddet. Hans aktieandel vil falde til 30,44 efter udbuddet.

Det samme gør sig gældende for Kjartan Jensen, der er selskabets næststørste aktionær. Han mindsker sin aktiebeholdning fra 29,03 til 23,88 procent.

Ny kapital til at sætte skub på salget

Tilbage i starten af oktober 2020 fortalte direktør Kjartan Jensen til Computerworld, at der allerede var stor interesse for selskabets aktier.

Ambitionerne med børsnoteringen sker med henblik på at katapultere selskabet ind i den næste vækstfast.

"Børsnoteringen sker med henblik på at hente ressourcer ind i virksomheden, som vi kan anvende til at sætte endnu mere fart på vores udvikling og sætte endnu mere gang i vores salg," fortalte Kjartan Jensen til Computerworld.

Læs mere her: Nordjysk it-konsulenthus gør klar til børsnotering: "Der er meget stor interesse for vores aktier"

Dataproces, der har 51 ansatte, udvikler værktøjer til håndtering af store datamængder ved hjælp af robotteknologi, machine learning og automatisering, som letter arbejdsbyrden og sikrer effektivisering.

Selskabet har i dag 76 af de danske kommuner som kunder, men det er ikke ensbetydende med, at markdeet er dækket og mættet, forklarede han.

Dataproces, der hører hjemme i Nibe ved Limfjorden, blev stiftet i 2011 af Kjartan Jensen og Morten Lindblad, der begge står til at høste en større milliongevinst ved børsnoteringen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks