Test dig selv: Er du lige så skrap som Danmarks bedste programmører?

Løs 13 matematiske programmerings-opgaver på fem timer. Sådan lød udfordringen i weekenden til de hold, der stillede op til DM i Programmering. Se alle de 13 opgaver her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Er du lige så god som Danmarks bedste programmerings-hold?

Det kan du selv teste nu ved at gå i krig med de 13 opgaver, som Danmarks bedste hold af programmører i weekenden blev udfordret med til DM i Programmering 2020.

Dysten blev efter en intens eftermiddag vundet af holdet The Floor is made og Java fra Københavns Universitet, der består af Carl Andreas Dybdahl, Alice Ryhl og Jonas Klausen.

Opgavernes sværhed understreges af, at vinderholdet på de fem timer, der var afsat, nåede at løse ni af de 13 opgaver, hvilket altså var nok til at sikre sejren foran de øvrige hold af nørder.

Computerworlds udsendte medarbejder kunne dog samtidig rapportere, at der var faktisk var hold, som nåede længere - blot uden for selve konkurrencen.

Således nåede tidligere års ubetingede mestre fra det tidligere tophold Lambdabamserne faktisk at løse 12 af de 13 opgaver på de fem afsatte timer.

Du kan læse om det dramatiske opgør her: Her er vinderne i DM i Programmering 2020: Reportage fra weekendens spændende dyst.

De 13 opgaver breder sig over en vifte af udfordringer og programmerings-spørgsmål.

Det sker under navne som ‘A array of discord,’ ‘Coinstacks,’ ‘Film critics’ og ‘Gig combinatorics.’

De tager alle udgangspunkt i konkrete problemstillinger.

I ‘gig combinatorics’ er opgaven eksempelvis at hjælpe musikeren Tóti, som har skrevet et antal sange, der hver især er blevet udstyret med en af tre såkaldte ‘hype ratings.’

Tóti har til sin kommende debut-koncert brug for at få udregnet, hvor mange forskellige sætlister, han kan udarbejde ud fra en række opstillede parametre.

Du finder alle de 13 opgaver her. Så er det bare at gå i krig.

Læs også:

Her er vinderne i DM i Programmering 2020: Reportage fra weekendens spændende dyst.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Infrastruktur | Nyborg

    IBM Infrastructure Days

    Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S