Her er vinderne i DM i Programmering 2020: Reportage fra weekendens spændende dyst

Reportage: DM i programmering blev over fire timer lang og hård dyst mellem Aarhus og København. Mød vinderne her.

Artikel top billede

Vinderne Carl Andreas Dybdahl, Alice Ryhl og Jonas Klausen fra The Floor is made of Java fra Københavns Universitet.

Reportage: 22 hold studerende var samlet lørdag formiddag på IT-Universitetet for at afholde DM i Programmering. På grund af corona var konkurrencen noget anderledes i år.

De andre universiteter havde aflyst den fysiske konkurrence og afholdt i stedet virtuelle konkurrencer, hvor man deltog hjemmefra. Men IT-Universitetet har holdt fast i den fysiske konkurrence i vandrehallen.

Klokken 11:00 bliver opgaverne frigivet, og der bliver helt stille i vandrehallen på ITU, når holdene går i gang med at læse opgaverne igennem. Det gælder om hurtigst muligt at få identificeret og løst de nemmeste opgaver.

Hvis flere hold har løst det samme antal opgaver, så bliver konkurrencen nemlig afgjort af hvem, der har løst opgaverne hurtigst.

Og her er det en fordel, at man i år på grund af corona kan deltage med sine egne computere, så de tre deltagere på holdene kan løse en opgave hver i stedet for at deles om en computer.

Efter tre minutter har både sidste års vindere, Ballondyrene fra Københavns Universitet, og PowerCouple fra Aarhus Universitet løst den første opgave.

Hårdt opgør mellem København og Aarhus

Så det tegner fra begyndelsen, som så mange gange før, til at blive et hårdt opgør mellem Københavns Universitet og Aarhus Universitet.

Efter 16 minutter lægger sidste års nummer to, The Floor is made of Java fra Københavns Universitet, sig i spidsen ved i andet forsøg som det første hold at løse opgave nummer to, for blot to minutter senere at blive overhalet af Rindellerne fra DtU, der løser opgave nummer to i dårligere tid, men uden fejlforsøg.

Og efter 34 minutter lægger de sig for alvor i spidsen ved som de første at løse opgave nummer tr.

Men et minut senere løser coutout_floor(e)uler fra Københavns Universitet også opgave nummer tre, og efter 42 minutter løser de som de første den fjerde opgave og lægger sig dermed i spidsen.

Men så lægger de erfarne folk fra The Floor is made of Java sig i spidsen ved at være de første, der løser både den sjette og syvende opgave, tæt fulgt af Ballondyrene.

Og så skifter konkurrencen karakter.

Konkurrencen bliver nemlig ikke afgjort af hvem der er hurtigst, men hvem der løser flest af de svære opgaver.

I alt har man fem timer til at løse så mange af de 13 opgaver som muligt.

Og de svære opgaver er så svære, at det vil tage flere timer at løse dem.

Så efter to timer er der lagt op til en gentagelse af sidste års opgør, hvor det i sidste øjeblik lykkedes Ballondyrene at overhale The Floor is made of Java ved at løse en opgave mere.

Dette drama kan du læse mere om her: 200 danske it-talenter i hård kamp om at vinde DM i programmering: Prøv selv kræfter med de svære opgaver her

Den næste time sker der ikke noget, hvilket forklarer hvorfor DM i Programmering ikke har lige så mange tilskuere som andre esport begivenheder.

The Floor is made of Java vinder med 9 løste opgaver

Men efter tre en halv time løser The Floor is made of Java opgave nummer otte, og efter knap fire timer løser de også opgave nummer ni og bliver således en klar vinder foran Ballondyrene, PowerCouple, coutout_floor(e)uler og Rindellerne, der alle ender med at løse syv opgaver.

Udenfor konkurrencen deltager forskellige oldboyshold som Gamlebamserne fra Københanvs Universitet og Beyond Balmer’s Peak fra Aarhus Universitet, der begge tidligere har vundet DM i Programmering, samt forskellige hold, hvor lærere og ældre studerende deltager.

Beyond Balmer’s Peak løste den første opgave efter to minutter, men blev overhalet af Gamlebamserne, der ender med at løse hele 12 af de 13 opgaver og blive nummer et af alle deltagende hold i hele Norden - men altså udenfor den officielle konkurrence.

Gamlebamserne består af tidligere medlemmer af Lambdabamserne, der i mange år var det førende hold og vandt DM i Programmering flere år i træk. Og de kan åbenbart stadig programmere.

Du kan læse mere om Lambdabamserne her: Sejrherrer for sjette gang: Lambdabamserne vinder DM i Programmering 2016

De førende hold går videre til den nordeuropæiske finale NWERC, der skulle have været afholdt i Island, men hvor den danske del i stedet bliver afholdt i København.

Det betyder, at flere hold kan komme med. Så til den tid vil vi forhåbentlig se alle de bedste danske hold samlet til en fysisk konkurrence.

DM i Programmering er sponseret af Netcompany og Jobindex, der er moderselskab for Computerworld. Kaare Danielsen er administrerende direktør i og hovedejer af Jobindex.

Læs også:

Test-dig-selv: Er du skrappere end Danmarks bedste programmører?

De vinder igen-igen: Danmarks bedste programmører kommer fra København

Med landsholdet i programmering til VM: Kodesport gør dig mere præcis

På vej til VM i programmering: Danske it-nørder taster sig direkte ind i verdenselite

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S