Zooms aktiekurs dykker som en sten efter positive test-resultater tyder på kommende corona-vaccine

Mens verden jubler over positive vaccineresultater, så styrtdykker videokonferencesoftwaren Zooms aktier, der indtil nu har lukreret på coronakrisen.

Artikel top billede

Håbet om at verden snart bliver normal igen skyllede mandag ind over de globale aktiemarkeder.

Nyheden om et vellykket vaccineforsøg fra medicinalgiganten Pfizer sender således positive bølger indover aktiemarkederne, men der var dog en enkelt bemærkelsesværdig undtagelse.

I kølvandet på nyheden faldt videokonference-softwaren Zooms aktier med intet mindre end 18 procent på det såkaldte eftermarked, hvor handlen fortsætter efter lukketid hos de store børser.

Læs også: Zooms omsætning steget med enorme 355 procent under corona-krisen

Lukreret på ændrede arbejdsvaner

Zoom har i stor stil lukreret på de ændrede arbejdsvaner under coronakrisen, hvor fysiske møder er blevet erstattet med videokonferencer fra hjemmekontoret.

Selskabets seneste regnskab viste således, at omsætningen i andet kvartal steg med 355 procent til 663,5 millioner dollar, mens antallet af kunder steg med 458 procent.

Da de amerikanske børser lukkede fredag lød aktiekursen på 500 dollar per aktie.

I skrivende stund koster en Zoom-aktie 432 dollar, hvilket dog stadigvæk er betydeligt højere end før coronakrisen.

Ved indgangen til 2020 kunne Zoom-aktie således erhverves for 68,7 dollar.

Spektakulære vaccine-resultater

Vaccineresultatet fra Pfizer bygger på en tidlig analyse af selskabets covid-19-vaccine, der er udviklet i samarbejde med det tyske medicinafirma BioNTech.

Analysen viser, at vaccinen forebyggede smitte på mere end 90 procent af de frivillige, der har deltaget i resultatet. Samtidig er der ikke blevet identificeret nogen alvorlige bivirkninger ved vaccinen.

Ifølge New York Times er vaccineresultaterne bedre end de fleste eksperter har forestillet sig.

”Det er spektakulære tal. Jeg havde ikke forventet, at det ville være så højt. Jeg forberede mig selv på, at det ville være omkring 55 procent, ” siger Akiko Iwasaki, der immunolog hos det amerikanske universitet Yale University.

Læs også: Zoom klar med kryptering, en ny app-platform og muligheden for at afholde video-events for betalende deltagere

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S