Zooms aktiekurs dykker som en sten efter positive test-resultater tyder på kommende corona-vaccine

Mens verden jubler over positive vaccineresultater, så styrtdykker videokonferencesoftwaren Zooms aktier, der indtil nu har lukreret på coronakrisen.

Artikel top billede

Håbet om at verden snart bliver normal igen skyllede mandag ind over de globale aktiemarkeder.

Nyheden om et vellykket vaccineforsøg fra medicinalgiganten Pfizer sender således positive bølger indover aktiemarkederne, men der var dog en enkelt bemærkelsesværdig undtagelse.

I kølvandet på nyheden faldt videokonference-softwaren Zooms aktier med intet mindre end 18 procent på det såkaldte eftermarked, hvor handlen fortsætter efter lukketid hos de store børser.

Læs også: Zooms omsætning steget med enorme 355 procent under corona-krisen

Lukreret på ændrede arbejdsvaner

Zoom har i stor stil lukreret på de ændrede arbejdsvaner under coronakrisen, hvor fysiske møder er blevet erstattet med videokonferencer fra hjemmekontoret.

Selskabets seneste regnskab viste således, at omsætningen i andet kvartal steg med 355 procent til 663,5 millioner dollar, mens antallet af kunder steg med 458 procent.

Da de amerikanske børser lukkede fredag lød aktiekursen på 500 dollar per aktie.

I skrivende stund koster en Zoom-aktie 432 dollar, hvilket dog stadigvæk er betydeligt højere end før coronakrisen.

Ved indgangen til 2020 kunne Zoom-aktie således erhverves for 68,7 dollar.

Spektakulære vaccine-resultater

Vaccineresultatet fra Pfizer bygger på en tidlig analyse af selskabets covid-19-vaccine, der er udviklet i samarbejde med det tyske medicinafirma BioNTech.

Analysen viser, at vaccinen forebyggede smitte på mere end 90 procent af de frivillige, der har deltaget i resultatet. Samtidig er der ikke blevet identificeret nogen alvorlige bivirkninger ved vaccinen.

Ifølge New York Times er vaccineresultaterne bedre end de fleste eksperter har forestillet sig.

”Det er spektakulære tal. Jeg havde ikke forventet, at det ville være så højt. Jeg forberede mig selv på, at det ville være omkring 55 procent, ” siger Akiko Iwasaki, der immunolog hos det amerikanske universitet Yale University.

Læs også: Zoom klar med kryptering, en ny app-platform og muligheden for at afholde video-events for betalende deltagere

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job