Accenture og Devoteam ser tydelige tegn på regeringens nedskæringer på konsulent-forbruget

It-konsulenthusene Accenture og Devoteam er ramt af det offentliges nedskæringer på konsulentområdet. De to selskaber kan tydeligt se, at det går ned ad bakke på området.

Artikel top billede

It-konsulenthusene Accenture og Devoteam kan allerede nu tydeligt se konsekvenserne af regeringens plan om at skære markant ned for det offentliges brug af konsulenter.

Accentures danske topchef, Philip Wiig, siger til ITWatch, at selskabet allerede nu ser et markant fald i både udbud og i de centrale SKI-aftaler.

“Det er selvfølgelig ikke sådan, at der ikke er nogen udbud eller projekter overhovedet. Men det er bare på en langt lavere kadence og et langt lavere niveau, end det har været tidligere,” siger han.

Samme melding kommer fra Devoteam, hvor landechef Søren Nielsen til mediet siger, at det offentlige marked er blevet mere irrationelt og vanskeligt, og at selskabet kender mange offentlige chefer, som gerne vil gennemføre projekter, men ikke kan få lov.

Staten indkøbte i fjor it-konsulenter for 3,2 milliarder kroner. Det svarer til en stigning i forbruget på to år på hele 30 procent.

Regeringen har nu barslet med en plan om, at både staten og kommunerne skal skære markant ned for forbruget af konsulenter.

Det kan du læse mere om her: Kommuner og regioner skal beskære deres forbrug af konsulenter med mere end en milliard kroner: IT-Branchen er bestyrtet

Ligeledes vil regeringen skære ned for budgetterne til både Datatilsynet, Statens IT og Styrelsen for IT og Læring.

Læs også:

Interesseorganisationer bekymrede over udsigten til færre it-konsulenter i det offentlige

Regningen steget med mere end 30 procent på to år: Staten har købt it-konsulenter for 3,2 milliarder kroner i 2019.

Statens It fyrer hver 10. medarbejder i stor sparerunde

Annonce

Everllence

R&D Data Scientist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

KMD A/S

Lead Business Consultant

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S