Spillelystne danskere giver Better Collective medvind efter coronanedtur

Den danske bettingvirksomhed Better Collective lukrerede på danskernes spillelyst i årets tredje kvartal, hvor sportsbegivenhederne begyndte at vende tilbage efter corona-nedlukning.

Artikel top billede

(Foto: Thomas Tolstrup)

Efter en hård start på året er danske Better Collective tilbage på sporet.

Virksomheden, der lever af at forbinde onlinespillere med gamblingudbydere, har netop offentliggjort regnskabet for årets tredje kvartal.

Her viser sig en omsætning på 134 millioner kroner, hvilket er en stigning på syv procent. Overskuddet ender på 35,7 millioner kroner.

Derved er barren hævet markant i forhold til 2019, hvor overskuddet i tredje kvartal lød på 23 millioner kroner.

Administrerende direktør Jesper Søgaard fortæller i en pressemeddelelse, at selskabets vækst skyldes en øget aktivitet efter, at sportsbegivenheder begyndte at vende tilbage over sommeren efter flere måneder med corona-nedlukninger.

"Q3 viste sig at være et kvartal præget af et højt aktivitetsniveau, da større sportsgrene blev genoptaget i løbet af sommeren. Vi blev udfordret af en lav sports-win-margin sammenlignet med det gennemsnitlige niveau, men Q3 var generelt et tilfredsstillende kvartal," siger han og tilføjer:

"Jeg er stolt af at se det fortsatte stærke arbejde på tværs af gruppen, der har sikret en stærk underliggende performance for vores forretning.”

Coronakrisen Aflyste sportsbegivenheder

Better Collective var hårdt ramt af coronakrisen i årets andet kvartal.

Her faldt omsætningen med fire procent til 114 millioner kroner. Den organiske vækst gik samtidig tilbage med 24 procent.

"Resultatet i andet kvartal blev undtagelsen i en ellers stærk Better Collective væksthistorie, da annulleringen og udsættelsen af større sportsligaer og events ledte til markante fald i indtægterne i april og maj," lød det fra Jesper Søgaard for tre måneder siden.

Læs mere her: Aflysninger af sportevents rammer danske Better Collective hårdt: Gør klar til opkøb

I årets tredje kvartal kunne bettingvirksomheden annoncere opkøbet af en konkurrent.

Better Collective købte Atemi Group for hele 328 millioner kroner.

Det kan du læse mere om her: Better Collective opkøber konkurrent for trecifret millionbeløb

Få måneder forinden var selskabet var ude i et andet større opkøb.

I februar købte Better Collective nemlig to e-sportsplatforme HLTV.org og dust2.dk, der ifølge selskabet er blandt de mest populære Counter Strike-platforme.

Prisen dengang lød på 257 millioner for de to selskaber.

I dag beskæftiger Better Collective flere end 400 ansatte med 12 kontorer i ni lande og havde i 2019 en omsætning på omkring en halv milliard kroner.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S