Spillelystne danskere giver Better Collective medvind efter coronanedtur

Den danske bettingvirksomhed Better Collective lukrerede på danskernes spillelyst i årets tredje kvartal, hvor sportsbegivenhederne begyndte at vende tilbage efter corona-nedlukning.

Artikel top billede

(Foto: Thomas Tolstrup)

Efter en hård start på året er danske Better Collective tilbage på sporet.

Virksomheden, der lever af at forbinde onlinespillere med gamblingudbydere, har netop offentliggjort regnskabet for årets tredje kvartal.

Her viser sig en omsætning på 134 millioner kroner, hvilket er en stigning på syv procent. Overskuddet ender på 35,7 millioner kroner.

Derved er barren hævet markant i forhold til 2019, hvor overskuddet i tredje kvartal lød på 23 millioner kroner.

Administrerende direktør Jesper Søgaard fortæller i en pressemeddelelse, at selskabets vækst skyldes en øget aktivitet efter, at sportsbegivenheder begyndte at vende tilbage over sommeren efter flere måneder med corona-nedlukninger.

"Q3 viste sig at være et kvartal præget af et højt aktivitetsniveau, da større sportsgrene blev genoptaget i løbet af sommeren. Vi blev udfordret af en lav sports-win-margin sammenlignet med det gennemsnitlige niveau, men Q3 var generelt et tilfredsstillende kvartal," siger han og tilføjer:

"Jeg er stolt af at se det fortsatte stærke arbejde på tværs af gruppen, der har sikret en stærk underliggende performance for vores forretning.”

Coronakrisen Aflyste sportsbegivenheder

Better Collective var hårdt ramt af coronakrisen i årets andet kvartal.

Her faldt omsætningen med fire procent til 114 millioner kroner. Den organiske vækst gik samtidig tilbage med 24 procent.

"Resultatet i andet kvartal blev undtagelsen i en ellers stærk Better Collective væksthistorie, da annulleringen og udsættelsen af større sportsligaer og events ledte til markante fald i indtægterne i april og maj," lød det fra Jesper Søgaard for tre måneder siden.

Læs mere her: Aflysninger af sportevents rammer danske Better Collective hårdt: Gør klar til opkøb

I årets tredje kvartal kunne bettingvirksomheden annoncere opkøbet af en konkurrent.

Better Collective købte Atemi Group for hele 328 millioner kroner.

Det kan du læse mere om her: Better Collective opkøber konkurrent for trecifret millionbeløb

Få måneder forinden var selskabet var ude i et andet større opkøb.

I februar købte Better Collective nemlig to e-sportsplatforme HLTV.org og dust2.dk, der ifølge selskabet er blandt de mest populære Counter Strike-platforme.

Prisen dengang lød på 257 millioner for de to selskaber.

I dag beskæftiger Better Collective flere end 400 ansatte med 12 kontorer i ni lande og havde i 2019 en omsætning på omkring en halv milliard kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub