Spillelystne danskere giver Better Collective medvind efter coronanedtur

Den danske bettingvirksomhed Better Collective lukrerede på danskernes spillelyst i årets tredje kvartal, hvor sportsbegivenhederne begyndte at vende tilbage efter corona-nedlukning.

Artikel top billede

(Foto: Thomas Tolstrup)

Efter en hård start på året er danske Better Collective tilbage på sporet.

Virksomheden, der lever af at forbinde onlinespillere med gamblingudbydere, har netop offentliggjort regnskabet for årets tredje kvartal.

Her viser sig en omsætning på 134 millioner kroner, hvilket er en stigning på syv procent. Overskuddet ender på 35,7 millioner kroner.

Derved er barren hævet markant i forhold til 2019, hvor overskuddet i tredje kvartal lød på 23 millioner kroner.

Administrerende direktør Jesper Søgaard fortæller i en pressemeddelelse, at selskabets vækst skyldes en øget aktivitet efter, at sportsbegivenheder begyndte at vende tilbage over sommeren efter flere måneder med corona-nedlukninger.

"Q3 viste sig at være et kvartal præget af et højt aktivitetsniveau, da større sportsgrene blev genoptaget i løbet af sommeren. Vi blev udfordret af en lav sports-win-margin sammenlignet med det gennemsnitlige niveau, men Q3 var generelt et tilfredsstillende kvartal," siger han og tilføjer:

"Jeg er stolt af at se det fortsatte stærke arbejde på tværs af gruppen, der har sikret en stærk underliggende performance for vores forretning.”

Coronakrisen Aflyste sportsbegivenheder

Better Collective var hårdt ramt af coronakrisen i årets andet kvartal.

Her faldt omsætningen med fire procent til 114 millioner kroner. Den organiske vækst gik samtidig tilbage med 24 procent.

"Resultatet i andet kvartal blev undtagelsen i en ellers stærk Better Collective væksthistorie, da annulleringen og udsættelsen af større sportsligaer og events ledte til markante fald i indtægterne i april og maj," lød det fra Jesper Søgaard for tre måneder siden.

Læs mere her: Aflysninger af sportevents rammer danske Better Collective hårdt: Gør klar til opkøb

I årets tredje kvartal kunne bettingvirksomheden annoncere opkøbet af en konkurrent.

Better Collective købte Atemi Group for hele 328 millioner kroner.

Det kan du læse mere om her: Better Collective opkøber konkurrent for trecifret millionbeløb

Få måneder forinden var selskabet var ude i et andet større opkøb.

I februar købte Better Collective nemlig to e-sportsplatforme HLTV.org og dust2.dk, der ifølge selskabet er blandt de mest populære Counter Strike-platforme.

Prisen dengang lød på 257 millioner for de to selskaber.

I dag beskæftiger Better Collective flere end 400 ansatte med 12 kontorer i ni lande og havde i 2019 en omsætning på omkring en halv milliard kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College