TDC indgår stor fiber-aftale med Norlys: Nuuday får adgang til 670.000 husstande

Med en ny aftale kan TDC-selskabet Nuuday nu tilbyde sine produkter på hele Norlys fibernet, der er landets største. Derved får Nuuday adgang til samlet set 670.000 hustande og virksomheder.

Artikel top billede

Torben Poulsen, direktør i Norlys Tele tv. og Christian Morgan, Strategidirektør Nuuday, i midten har skrevet under på aftalen, der sikrer Nuuday adgang til den resterende del af Norlys´s fibernet. Th.Henrik Møller Nielsen, direktør OpenNet (Foto: Pr-foto)

En ny aftale er netop underskrevet af Norlys og TDC-selskabet Nuuday.

Aftalen giver Nuuday adgang til hele Norlys' fibernet, der er Danmarks største, fra næste år.

Det skriver Nuuday i en pressemeddelelse.

Nuuday havde i forvejen adgang til dele af Norlys' fibernet, men med den nye aftale øges adgangen til yderligere 320.000 private husstande og virksomheder i Syddanmark og Nordjylland.

Derved kan Nuuday-selskaber såsom Hiper, Yousee og TDC Erhverv tilbyde sine produkter til samlet 670.000 husstande på Norlys' infrastruktur.

"Vores overordnede strategi er, at vi skal levere den bedste hastighed til flest mulige danskere, og for husstande og virksomheder med adgang til Norlys fibernet er der noget at glæde sig til, når vi om lidt er klar med lynhurtigt bredbånd fra Hiper og TDC Erhverv og tv- og bredbåndprodukter fra Yousee," siger strategidirektør i Nuuday, Christian Morgan, i meddelelsen.

Norlys blev en realitet tilbage i 2019, hvor Eniig og SE fusionerede. Derved blen Danmarks største fibernet skabt.

"Vi har etableret fibernet i et område, som arealmæssigt dækker knap 40 procent af Danmark, og det har hele tiden været vores mål at åbne fibernettet for alle interesserede. Vores fibernet udvider sig hastigt med 50.000 nye adresser alene i 2020, og med planer om endnu større vækst i årene fremover," siger Torben Poulsen, direktør i Norlys Tele.

Forventningen er, at Hiper som det første Nuuday-selskab kan tilbyde sine produkter på hele Norlys’ net i begyndelsen af 2021, fremgår det.

Senere på året ventes det også at produkterne fra Yousee og TDC Erhverv bliver tilgængelige.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job