TDC indgår stor fiber-aftale med Norlys: Nuuday får adgang til 670.000 husstande

Med en ny aftale kan TDC-selskabet Nuuday nu tilbyde sine produkter på hele Norlys fibernet, der er landets største. Derved får Nuuday adgang til samlet set 670.000 hustande og virksomheder.

Artikel top billede

Torben Poulsen, direktør i Norlys Tele tv. og Christian Morgan, Strategidirektør Nuuday, i midten har skrevet under på aftalen, der sikrer Nuuday adgang til den resterende del af Norlys´s fibernet. Th.Henrik Møller Nielsen, direktør OpenNet (Foto: Pr-foto)

En ny aftale er netop underskrevet af Norlys og TDC-selskabet Nuuday.

Aftalen giver Nuuday adgang til hele Norlys' fibernet, der er Danmarks største, fra næste år.

Det skriver Nuuday i en pressemeddelelse.

Nuuday havde i forvejen adgang til dele af Norlys' fibernet, men med den nye aftale øges adgangen til yderligere 320.000 private husstande og virksomheder i Syddanmark og Nordjylland.

Derved kan Nuuday-selskaber såsom Hiper, Yousee og TDC Erhverv tilbyde sine produkter til samlet 670.000 husstande på Norlys' infrastruktur.

"Vores overordnede strategi er, at vi skal levere den bedste hastighed til flest mulige danskere, og for husstande og virksomheder med adgang til Norlys fibernet er der noget at glæde sig til, når vi om lidt er klar med lynhurtigt bredbånd fra Hiper og TDC Erhverv og tv- og bredbåndprodukter fra Yousee," siger strategidirektør i Nuuday, Christian Morgan, i meddelelsen.

Norlys blev en realitet tilbage i 2019, hvor Eniig og SE fusionerede. Derved blen Danmarks største fibernet skabt.

"Vi har etableret fibernet i et område, som arealmæssigt dækker knap 40 procent af Danmark, og det har hele tiden været vores mål at åbne fibernettet for alle interesserede. Vores fibernet udvider sig hastigt med 50.000 nye adresser alene i 2020, og med planer om endnu større vækst i årene fremover," siger Torben Poulsen, direktør i Norlys Tele.

Forventningen er, at Hiper som det første Nuuday-selskab kan tilbyde sine produkter på hele Norlys’ net i begyndelsen af 2021, fremgår det.

Senere på året ventes det også at produkterne fra Yousee og TDC Erhverv bliver tilgængelige.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil