Microsoft hyrer tidligere CEO for McAfee til topstilling

Microsoft indsætter den tidligere topchef for it-sikkerhedskæmpen McAfees i topstilling.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft indsætter den tidligere CEO for it-sikkerhedskæmpen McAfee, Christopher Young, i topstilling lige under CEO Satya Nadella.

Christopher Young får i Microsoft titel af ‘Executive Vice President of business development.’

Som sådan får han ansvaret for at udvikle Microsofts globale strategier for forretnings-udvikling på tværs af hele den mægtige koncern.

Det inkluderer ifølge Microsoft ansvaret for at både finde og videreudvikle strategiske partnerskaber, alliancer, venture-investeringer og samarbejder og joint ventures med andre selskaber.

Christopher Young var indtil foråret øverste chef for it-sikkerhedsselskabet McAfee. Han blev af Intel indsat i denne stilling i 2017 med den klare opgave i hånden at udskille McAfee fra Intel og omforme selskabet til en selvstændig enhed.

Denne proces kan du læse mere om her: It-sikkerhedsfirmaet McAfee på vej mod kæmpe børsnotering: Kapitalfond og Intel står til at score kassen

Tidligere har han været Senior Vice President i både Intel, Cisco og VMware.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

    Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

    Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

    Senior OT Cybersecurity Advisor til Københavns Metro

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Softwareudvikler

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S