Microsoft hyrer tidligere CEO for McAfee til topstilling

Microsoft indsætter den tidligere topchef for it-sikkerhedskæmpen McAfees i topstilling.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft indsætter den tidligere CEO for it-sikkerhedskæmpen McAfee, Christopher Young, i topstilling lige under CEO Satya Nadella.

Christopher Young får i Microsoft titel af ‘Executive Vice President of business development.’

Som sådan får han ansvaret for at udvikle Microsofts globale strategier for forretnings-udvikling på tværs af hele den mægtige koncern.

Det inkluderer ifølge Microsoft ansvaret for at både finde og videreudvikle strategiske partnerskaber, alliancer, venture-investeringer og samarbejder og joint ventures med andre selskaber.

Christopher Young var indtil foråret øverste chef for it-sikkerhedsselskabet McAfee. Han blev af Intel indsat i denne stilling i 2017 med den klare opgave i hånden at udskille McAfee fra Intel og omforme selskabet til en selvstændig enhed.

Denne proces kan du læse mere om her: It-sikkerhedsfirmaet McAfee på vej mod kæmpe børsnotering: Kapitalfond og Intel står til at score kassen

Tidligere har han været Senior Vice President i både Intel, Cisco og VMware.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S