Campari ramt af ødelæggende ransomware-angreb: Mangler stadig adgang til it-systemer efter mere end en uge

Den italienske producent af den udbredte likør Campari er blevet ramt af et ransomware-angreb, der har tvunget virksomhedens systemer offline. Selskabet nægter at forhandle med bagmændene, men har ingen forbindelse til sine it-systemer.

Artikel top billede

Campari Group, der står bag den populære likør af samme navn, er ramt af et ransomware-angreb.

Det er malwaren RagnarLocker, der har tvunget selskabet til at lukke for en række it-systemer.

Det skriver it-mediet ZDNet.

Selskabet meddelte mandag, at Campari Group er i gang med at genoprette en række it-systemer men understreger, at man fortsat holder en række systemer lukket.

Læs også: Hackerverdenens lejesoldater har kronede dage under corona: Det skal du vide om ny APT-trend

Allerede 5. november kom det frem, at selskabet er blevet offer for den kendte og frygtede malware. Det er altså endnu ikke lykkedes det italienske selskab at få forbindelse til alle systemer igen efter mere end en uge.

"Vi monitorerer permanent situationen for at imødekomme og minimere genopretningstiden. Som en konsekvens af at genopretningsfasen har taget længere tid end forventet, regner vi med at situationen vil have midlertidig effekt på selskabet økonomiske situation," skriver selskabet i en meddelelse på sin hjemmeside.

Hackergruppen bag angrebet har truet med at frigive filer om selskabet. Gampari Group har tidligere meddelt, at man ikke kan udelukke, at person- eller virksomhedsdata er blevet stjålet.

Læs også: Center for Cybersikkerhed: Vi forventer boom i corona-relaterede cyber-angreb mod Danmark

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job