Campari ramt af ødelæggende ransomware-angreb: Mangler stadig adgang til it-systemer efter mere end en uge

Den italienske producent af den udbredte likør Campari er blevet ramt af et ransomware-angreb, der har tvunget virksomhedens systemer offline. Selskabet nægter at forhandle med bagmændene, men har ingen forbindelse til sine it-systemer.

Artikel top billede

Campari Group, der står bag den populære likør af samme navn, er ramt af et ransomware-angreb.

Det er malwaren RagnarLocker, der har tvunget selskabet til at lukke for en række it-systemer.

Det skriver it-mediet ZDNet.

Selskabet meddelte mandag, at Campari Group er i gang med at genoprette en række it-systemer men understreger, at man fortsat holder en række systemer lukket.

Læs også: Hackerverdenens lejesoldater har kronede dage under corona: Det skal du vide om ny APT-trend

Allerede 5. november kom det frem, at selskabet er blevet offer for den kendte og frygtede malware. Det er altså endnu ikke lykkedes det italienske selskab at få forbindelse til alle systemer igen efter mere end en uge.

"Vi monitorerer permanent situationen for at imødekomme og minimere genopretningstiden. Som en konsekvens af at genopretningsfasen har taget længere tid end forventet, regner vi med at situationen vil have midlertidig effekt på selskabet økonomiske situation," skriver selskabet i en meddelelse på sin hjemmeside.

Hackergruppen bag angrebet har truet med at frigive filer om selskabet. Gampari Group har tidligere meddelt, at man ikke kan udelukke, at person- eller virksomhedsdata er blevet stjålet.

Læs også: Center for Cybersikkerhed: Vi forventer boom i corona-relaterede cyber-angreb mod Danmark

Læses lige nu

    Statens IT

    Teamkoordinator til databaseteam

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Routing & Switching

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S