Streaming: Episk Stephen King-undergang på vej til tv-skærmen

En helt ny og meget ambitiøs serie over Stephen Kings fremragende The Stand får snart premiere i USA og man kan håbe, at den også hurtigt kommer til Europa.

Artikel top billede

Der er godt nyt til alle os, der har benyttet et ellers halvråddent corona-år til at læse eller genlæse The Stand af Stephen King. Om ikke andet som påmindelse om, at det trods alt kunne se værre ud.

I bogen tager en kunstigt fremstillet influenza livet af næsten hele menneskeheden, mens de få overlevende bagefter prøver at samle stumperne op.

Det resulterer – i hvert fald i USA, hvor bogen foregår – i et opgør mellem de gode og de knap så gode. Det er velskrevet, rørende og grusomt.

Har man endnu ikke stiftet bekendtskab med en af de formentlig bedste postapokalyptiske fortællinger, der er skrevet i nyere tid, så kan nye læsere begynde her.

17. december er der premiere på en ny miniserie i ti episoder, der bærer bogens titel og som i al væsentlighed skulle følge dens handling.

The Stand kommer i første omgang på den amerikanske streamingtjeneste CBS All Access. Men klarer den sig godt dér, kommer den givetvis også til Europa indenfor en overskuelig fremtid.

Der er i hvert fald mange gode kræfter med i serien. Blandt andet Whoopi Goldberg som ældgamle Mother Abigail, som de gode samles om – og Alexander Skarsgård som dæmoniske Randall Flagg, der holder hof i Las Vegas.

Provosangeren Marilyn Manson skulle også være på rollelisten, og givetvis næppe som deltager på de flinkes hold.

Det er ikke første gang, at The Stand filmatiseres. Allerede i 1994 havde en miniserie i fire afsnit premiere.

Men selv om den byggede på et rimeligt solidt manus og havde mange gode skuespillere med, så forekommer den i dag altmodisch.

Fortælleformen er lidt gumpetung og man mærker, at serien kom for tidligt til at drage fordel af den massive kreative medvind og de store budgetter, der blev seriemediet til dels i årene efter årtusindskiftet.

Så nu kommer der altså nye boller på suppen.

Den nye serie har også fået en ny slutning skrevet af Stephen King selv. Så her er noget at komme efter, selv hvis man har bogforlægget i frisk erindring.

Under alle omstændigheder kan man være stensikker på, at Mother Abigail får ret i sin spådom: ”There are bitter days ahead. Death and terror…”

Se traileren til The Stand her

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S