Streaming: Episk Stephen King-undergang på vej til tv-skærmen

En helt ny og meget ambitiøs serie over Stephen Kings fremragende The Stand får snart premiere i USA og man kan håbe, at den også hurtigt kommer til Europa.

Artikel top billede

Der er godt nyt til alle os, der har benyttet et ellers halvråddent corona-år til at læse eller genlæse The Stand af Stephen King. Om ikke andet som påmindelse om, at det trods alt kunne se værre ud.

I bogen tager en kunstigt fremstillet influenza livet af næsten hele menneskeheden, mens de få overlevende bagefter prøver at samle stumperne op.

Det resulterer – i hvert fald i USA, hvor bogen foregår – i et opgør mellem de gode og de knap så gode. Det er velskrevet, rørende og grusomt.

Har man endnu ikke stiftet bekendtskab med en af de formentlig bedste postapokalyptiske fortællinger, der er skrevet i nyere tid, så kan nye læsere begynde her.

17. december er der premiere på en ny miniserie i ti episoder, der bærer bogens titel og som i al væsentlighed skulle følge dens handling.

The Stand kommer i første omgang på den amerikanske streamingtjeneste CBS All Access. Men klarer den sig godt dér, kommer den givetvis også til Europa indenfor en overskuelig fremtid.

Der er i hvert fald mange gode kræfter med i serien. Blandt andet Whoopi Goldberg som ældgamle Mother Abigail, som de gode samles om – og Alexander Skarsgård som dæmoniske Randall Flagg, der holder hof i Las Vegas.

Provosangeren Marilyn Manson skulle også være på rollelisten, og givetvis næppe som deltager på de flinkes hold.

Det er ikke første gang, at The Stand filmatiseres. Allerede i 1994 havde en miniserie i fire afsnit premiere.

Men selv om den byggede på et rimeligt solidt manus og havde mange gode skuespillere med, så forekommer den i dag altmodisch.

Fortælleformen er lidt gumpetung og man mærker, at serien kom for tidligt til at drage fordel af den massive kreative medvind og de store budgetter, der blev seriemediet til dels i årene efter årtusindskiftet.

Så nu kommer der altså nye boller på suppen.

Den nye serie har også fået en ny slutning skrevet af Stephen King selv. Så her er noget at komme efter, selv hvis man har bogforlægget i frisk erindring.

Under alle omstændigheder kan man være stensikker på, at Mother Abigail får ret i sin spådom: ”There are bitter days ahead. Death and terror…”

Se traileren til The Stand her

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job