Streaming: Episk Stephen King-undergang på vej til tv-skærmen

En helt ny og meget ambitiøs serie over Stephen Kings fremragende The Stand får snart premiere i USA og man kan håbe, at den også hurtigt kommer til Europa.

Artikel top billede

Der er godt nyt til alle os, der har benyttet et ellers halvråddent corona-år til at læse eller genlæse The Stand af Stephen King. Om ikke andet som påmindelse om, at det trods alt kunne se værre ud.

I bogen tager en kunstigt fremstillet influenza livet af næsten hele menneskeheden, mens de få overlevende bagefter prøver at samle stumperne op.

Det resulterer – i hvert fald i USA, hvor bogen foregår – i et opgør mellem de gode og de knap så gode. Det er velskrevet, rørende og grusomt.

Har man endnu ikke stiftet bekendtskab med en af de formentlig bedste postapokalyptiske fortællinger, der er skrevet i nyere tid, så kan nye læsere begynde her.

17. december er der premiere på en ny miniserie i ti episoder, der bærer bogens titel og som i al væsentlighed skulle følge dens handling.

The Stand kommer i første omgang på den amerikanske streamingtjeneste CBS All Access. Men klarer den sig godt dér, kommer den givetvis også til Europa indenfor en overskuelig fremtid.

Der er i hvert fald mange gode kræfter med i serien. Blandt andet Whoopi Goldberg som ældgamle Mother Abigail, som de gode samles om – og Alexander Skarsgård som dæmoniske Randall Flagg, der holder hof i Las Vegas.

Provosangeren Marilyn Manson skulle også være på rollelisten, og givetvis næppe som deltager på de flinkes hold.

Det er ikke første gang, at The Stand filmatiseres. Allerede i 1994 havde en miniserie i fire afsnit premiere.

Men selv om den byggede på et rimeligt solidt manus og havde mange gode skuespillere med, så forekommer den i dag altmodisch.

Fortælleformen er lidt gumpetung og man mærker, at serien kom for tidligt til at drage fordel af den massive kreative medvind og de store budgetter, der blev seriemediet til dels i årene efter årtusindskiftet.

Så nu kommer der altså nye boller på suppen.

Den nye serie har også fået en ny slutning skrevet af Stephen King selv. Så her er noget at komme efter, selv hvis man har bogforlægget i frisk erindring.

Under alle omstændigheder kan man være stensikker på, at Mother Abigail får ret i sin spådom: ”There are bitter days ahead. Death and terror…”

Se traileren til The Stand her

Læses lige nu

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S