Hiper, TDC og Yousee ruller ud til 80.000 husstande på Fyn

TDC-løsninger fra Nuuday ruller ud til 80.000 husstande på Fyn i ny aftale med Energi Fyn, som er ‘vigtig’ for Nuuday.

Artikel top billede

Fra nytår åbner Energi Fyn sit fibernet for Nuuday, der dermed får adgang til de 80.000 husstande, der er koblet på Energi Fyns fiberbredbånds-net.

I første omgang vil Nuuday tilbyde de 80.000 husstande fibernet fra Hiper.

Senere på året vil også Yousee og TDC Erhverv følge trop.

Nuuday dækker over en række TDC-løsninger fra eksempelvis YouSee, Telmore, Hiper, Blockbuster, Netdesign, Relatel, Secu.

Energi Fyn er for tiden godt i gang med at lukke de forskellige internet-leverandører ind på sit net.

For et par uger siden underskrev selskabet en lignende aftale med Telenor, hvilket du kan læse mere om her: Telenor får adgang til 80.000 adresser på Fyn

Bredbåndsdirektør Carsten Nedergaard Hansen peger på, at Energi Fyn regner det for vigtigt at kunne tilbyde brugerne flere forskellige løsninger.

“Det er godt for forbrugerne og for konkurrencen, at der er flere valgmuligheder. Og det bidrager til, at vi kan udbygge vores net og udrulle fibernet til endnu flere andelshavere,” siger han.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Contract Manager

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS