Hiper, TDC og Yousee ruller ud til 80.000 husstande på Fyn

TDC-løsninger fra Nuuday ruller ud til 80.000 husstande på Fyn i ny aftale med Energi Fyn, som er ‘vigtig’ for Nuuday.

Artikel top billede

Fra nytår åbner Energi Fyn sit fibernet for Nuuday, der dermed får adgang til de 80.000 husstande, der er koblet på Energi Fyns fiberbredbånds-net.

I første omgang vil Nuuday tilbyde de 80.000 husstande fibernet fra Hiper.

Senere på året vil også Yousee og TDC Erhverv følge trop.

Nuuday dækker over en række TDC-løsninger fra eksempelvis YouSee, Telmore, Hiper, Blockbuster, Netdesign, Relatel, Secu.

Energi Fyn er for tiden godt i gang med at lukke de forskellige internet-leverandører ind på sit net.

For et par uger siden underskrev selskabet en lignende aftale med Telenor, hvilket du kan læse mere om her: Telenor får adgang til 80.000 adresser på Fyn

Bredbåndsdirektør Carsten Nedergaard Hansen peger på, at Energi Fyn regner det for vigtigt at kunne tilbyde brugerne flere forskellige løsninger.

“Det er godt for forbrugerne og for konkurrencen, at der er flere valgmuligheder. Og det bidrager til, at vi kan udbygge vores net og udrulle fibernet til endnu flere andelshavere,” siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet