IBM og HP vil bruge milliarder på RFID

Hewlett-Packard og IBM vil tilsammen bruge 2,4 milliarder kroner på at få udbredt RFID-teknologien gennem de næste fem år. IBM vil bruge lidt over halvanden milliard kroner til at få RFID videre fra lagerhallerne, mens HP satser 900 millioner kroner på mere RFID i detailbranchens logistikdel.

Radiobrikker, den såkaldte RFID-teknologi, er blevet kaldt stregkodens afløser. Står det til HP og IBM, skal de små radiosendere imidlertid bruges til meget, meget mere.

Derfor lancerer de to it-kolosser hver deres projekt, der skal gøre RFID mere udbredt.

Også inden for brancher og funktioner, der ikke indtil nu ikke har gjort brug af RFID-chips.

RFID står for Radio Frequency Identification Technology, og sat på spidsen går teknologien ud på, at en lille chip, en såkaldt RFID-tag, bruger radiobølger til at fortælle om det sted, eller de ting, hvor den sidder.

Disse signaler bliver opfanget af en modtager, der aflæser den information, der er blevet afsendt.

Intelligente chips

IBM har oprettet et helt nyt forretningsområde, der skal beskæftige sig med RFID.

Her vil IBM fokusere på sensorer med RFID, og udvikle mere avancerede og intelligente sensorer, der for eksempel vil kunne fortælle, om en sending med kemikalier har stået så længe udendørs, at den udgør en fare.

IBM vil også se nærmere på de applikationer, der skal håndtere den information, som de små RFID-tags sender ud som radiosignaler. Det betyder blandt andet, at IBM allerede i år vil levere RFID-middleware.

Senere kommer systemer, der skal gøre det nemmere at spore varer med RFID-tags.

Mere end smart stregkode

Konkurrenten HP vil kigge på design og arkitekturen bag RFID. Selskabet regner med at kunne tilbyde forskellige typer af software og middleware, samt support.

Indsatsen retter sig især mod detailleddet, som HP ikke mener, får nok ud af teknologien, som det er nu.

I det omfang, RFID overhovedet bliver brugt i detailhandlen, er det i rollen som avanceret stregkode, der for eksempel kan fortælle noget om den palle varer, den sidder på.

HP mener, at det kunne være interessant at se på, hvordan den enkelte vare flytter sig.

Unødvendig satsning?

Til gengæld rejser de to giganters investeringer spørgsmålet om, hvorvidt det er nødvendigt at give en saltvandsindsprøjtning til RFID-teknologien og dens brug.

I USA har den største detailkæde overhovedet, Wal-Mart, allerede fået sine leverandører til at love, at de vil bruge RFID på de varer, der bliver sendt til supermarkedskæden.

Det amerikanske forsvarsministerium bruger også RFID, og flere analytikere forudser, at også mindre detailkæder og firmaer vil komme med på 'radiovognen'.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S