Firefox trækker stikket til Flash Player - aflives om to måneder

Om to måneder er det slut for altid med at anvende Flash Player i Firefox-browseren. Uden Flash Player bliver browseren både mere sikker og kommer til at køre bedre, lyder vurderingen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Om to måneder skubber Mozilla en gang for alle Flash Player ud på et sidespor, der ender blindt og i det øde.

Med lanceringen af Firefox 85 lukker udviklings-selskabet Mozilla nemlig for brug af Flash Player i Firefox, som slet og ret vil blokere for anvendelse af programmet.

Firefox 85 bliver udsendt 26. januar 2021.

Mozilla har lige udsendt Firefox 83, der indeholder en funktion, der gør det muligt for første gang alene at browse HTTPS-sites. Om nogle uger følger så Firefox 84.

“Firefox version 84 bliver den allersidste version, der understøtter Flash. 26. januar 2021 lancerer vi Firefix version 85 uden Flash-support,” lyder det fra Mozilla.

Selskabet peger på, at udelukkelse af Flash Player vil forbedre performance og øge sikkerheden betydeligt i browseren.

Bagefter

Mozilla følger med beslutningen i kølvandet på de øvrige browser-producenter, der alle fornylig har aflivet muligheden for at anvende den notorisk usikre Flash Player.

Microsoft og Apple trak således stikket i september, mens Google - der står bag verdens mest udbredte browser - trak stikket i august.

Og faktisk har selv Adobe - der har udviklet Flash Player - forlængst aflivet brug af programmet.

I sommer opfordrede Adobe decideret til, at man som bruger afinstallerede Flash Player og undlod at anvende det usikre program.

Det kan du læse mere om her: Adobe afliver Flash Player og blokerer for programmet om få måneder: Du bør afinstallere og søge andre veje

Du kan læse mere om Mozillas beslutning i denne blogpost: Ending Firefox-support for Flash.

Læs også:

Apple slipper ny internet-browser løs: Det er begyndelsen på enden for udskældt internet-standard

Microsoft trækker stikket til Flash Player: Vil ikke længere kunne anvendes i Edge

Her er det nye Google Chrome: Ny privacy-funktion og standardblokering af Flash

Flash nærmer sig sin dødsdag: Se hvordan din browser allerede nu indstilles til aflivningen

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job