Dansk Industri: Danmark skal være førende på bredbånd i EU - vil have 5G rullet ud til alle danskere hurtigst muligt

Dansk Industri sætter krav til landets teleordførere om, at 5G skal rulles ud til hele den danske befolkning, for at Danmark står stærkt på konkurrenceevne. Budskabet er klart: Danmark skal være førende i bredbånd i EU.

Artikel top billede

"Når virksomheder eller det offentlige på grund af hurtigt bredbånd kan bruge mere avancerede digitale tjenester som IoT og kunstig intelligens så giver det bedre innovation, bedre løsninger og stærkere konkurrenceevne."

Sådan lyder argumentet fra Dansk Industri (DI), der håber på, at målet om, at Danmark skal være førende på bredbånd i hele EU, vil blive taget godt imod i de politiske forhandlinger.

Lige nu bliver det diskuteret mellem de politiske teleordførere, hvordan en ny bredbåndsmålsætning skal se ud. Dette skyldes, at den eksisterende målsætning skal genforhandles i år.

Den gamle målsætning gik på, at alle danskere i 2020 skal have adgang til bredbånd på 100/30 Mbit/s. Dog omfattede den ikke mobilt bredbånd, og fokus lå ikke på, om forbindelsen blev brugt i de danske husstande.

Men nu lover DI at ”Med DI’s forslag til målsætning kommer der fokus på både dækning, hastighed, anvendelse, mobilt bredbånd og 5G.”

Interesseorganisationen tilføjer: "Det er relevant for vores konkurrenceevne at virksomhederne får adgang til 5G hurtigt."

Du finder hele oplægget fra Dansk Industri her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S