Morgen-briefing: Microsoft melder sig ind i Gaia-X / Tidligere Atea-profil bliver formand for Dialog Data / Dansk kryptovaluta runder en milliard dollar / Facebook: 10 ud af 10.000 opslag indeholder hate speech

Microsoft melder sig ind i Gaia-X. Tidligere Atea-profil bliver formand for Dialog Data. Dansk kryptovaluta runder en milliard dollar. Facebook: 10 ud af 10.000 opslag indeholder hate speech. Twitter har fået styr på Fleets - ruller det hele ud i dag. Undersøgelse: Datacentre har tre år til at blive klima-venlige.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til ugens sidste morgen-briefing fra Computerworld. Fredagens morgenvært er Dan Jensen.

Microsoft melder sig ind i Gaia-X

Microsoft bliver en del af Gaia-X-projektet, meddeler Danmarks tidligere tech-ambassadør, Casper Klynge, som i dag er politisk chef for Microsoft i Europa.

“Gaia-X-projekter fokuserer på at sikre, at Europa får værdi af den værdi, som europæiske virksomheders data skaber, af de forretnings-modeller, som de skaber og de innovationer, som de skaber,” lyder det fra Casper Klynge.

Gaia-X-projektet er en sammenslutning af politikere, erhvervsfolk og forskere fra Europa, som arbejder på at formulere bud på Europas kommende data-infrastrukturer.

Casper Klynge meddeler, at Microsoft stræber efter at bygge teknologi, der passer til Europa.

Det har han fornylig fortalt om her: Microsoft vil fremover udvikle software, der passer til Europa: Nye systemer skal bygges 'med respekt for europæiske værdier"

Du kan læse mere om Gaia-X her.

Tidligere Atea-profil bliver formand for Dialog Data

Vejle-selskabet Dialog Data indsætter den tidligere salgsdirektør i Atea og iværksætter Poul Bærentsen som ny bestyrelsesformand.

Opgaven er klar: Den nye formand skal være ‘med til at sætte yderligere skub på Dialog Datas vækstplaner for de kommende år,’ lyder det fra Vejle-firmaet.

Poul Bærensten ejer i dag Match Invest. Formands-posten i Dialog Data bliver hans ottende af slagsen.

Dansk kryptovaluta runder en milliard dollar

Den danske kryptovaluta MakerDao, der er grundlagt af Rune Christensen, runder en markedsværdi på en milliard dollar, meddeler selskabet.

“Det er en vigtig milepæl at runde mere end en milliard amerikanske dollar. For os er det en stor validering af vores projekt,” lyder det fra Rune Christensen.

MakerDaos kryptovaluta dai er en såkaldt stablecoin, hvilket vil sige, at dens værdi er låst fast til dollaren. Det gør, at den ikke er så volatil som eksempelvis bitcoin, der er fritflydende.

“Kryptovalutaen Dai og teknologien bag bliver i dag benyttet af næsten 800 projekter og partnere over hele verden, der har integreret løsningen i apps, software og brugertjenester,” lyder det fra MakerDao, der har 90 medarbejdere, heraf 10 i Danmark.

Facebook: 10 ud af 10.000 opslag indeholder hate speech

Facebook er klar med overblik over, hvor stor en andel af de millioner af opslag, der hver dag postes på det sociale, der indeholder fjendtlige, aggressive og nedladende ytringer, det som Facebook kalder for ‘hate speech.’

Facebook meddeler, at 10 til 11 ud af hver 10.000 opslag indeholder hate speech.

I tredje kvartal har Facebook grebet aktivt ind over for 22,1 millioner opslag med hate speech, som er blevet fjernet, dækket til med en advarsel eller lignende. I andet kvartal blev der grebet ind over for 22,5 millioner opslag.

I de værste tilfælde er opslagene blevet anmeldt til myndighederne.

Twitter har fået styr på Fleets - ruller det hele ud i dag

Twitter har fået styr på udrulningen af den nye Fleets-funktion, der automatisk sletter opslag efter 24 timer.

Selskabet meddelte tidligere på ugen, at den nye funktion var klar til brugere i hele verden, men allerede dagen efter, måtte selskabet trykke på bremsen, da der var tekniske problemer med performance og stabilitet.

Nu meddeler Twitter, at de fleste issues er blevet løst, og at selskabet ‘håber,’ at ‘stort set alle’ brugere vil have adgang til den funktion i løbet af fredagen.

Undersøgelse: Datacentre har tre år til at blive klima-venlige

Bæredygtighed vil inden for de kommende tre år bliver et vigtigt konkurrenceparameter for datacentre verden over, lyder konklusionen i en ny undersøgelse fra Schneider Electric.

“57 procent af datacenterudbyderne vurderer, at bæredygtighed bliver en meget vigtig konkurrenceparameter inden for de næste tre år. Til sammenligning vurderer kun 26 procent, at bæredygtighed er en vigtig konkurrenceparameter i dag. Med andre ord får bæredygtighed stor betydning for branchen over de næste tre år,” lyder det fra Schneider.

Ifølge selskabet har under halvdelen af datacenter-udbyderne i dag implementeret strategie initiativer rettet mod øget bæredygtighed.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S