Scor millionpræmie og bekæmp pandemien i ny AI-konkurrence

Hvis du er skarp til udvikle AI-modeller, så kan du medvirke til at bekæmpe corona og samtidig score kassen i ny konkurrence.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Der er 3,1 millioner danske kroner på spil i konkurrence Pandemic Response Challenge.

Her inviterer it-virksomheden Cognizant og organisationen Xprize udviklere fra hele verden til at udvikle nye løsninger baseret på kunstig intelligens, der kan bekæmpe covid-19-pandemien.

Det er muligt at tilmelde sig frem til den 8. december og konkurrencen løber over fire måneder.

Det oplyser Xprize på sin hjemmeside.

Skal forudsige smittespredning

I konkurrencen skal de tilmeldte hold konkurrere om at bygge datadrevne kunstig intelligens-modeller, der eksempelvis kan bruges til at forudsige den lokale smittespredning, identificere tiltag til at minimere smittespredning og modvirke de negative økonomiske konsekvenser af pandemien.

Løsningerne skal gerne give sundhedsmyndigheder bedre indsigt i hvilke tiltag, der er mest effektive til bekæmpe smittespredning og som samtidig gør det muligt at holde den lokale økonomi i gan.g

Målet er at modellerne også skal kunne anvendes i forbindelse med andre kriser end lige netop den aktuelle coronakrise.

Foregår i to faser

Konkurrencen bliver gennemført i to faser, hvor virksomhederne i den føste fase skal udvikle nøjagtige forudsigelse om smitteudviklingen baseret på lokale data, unikke intenvensionsstrategier og lokale restriktioner og adfærd.

I den næste fase skal de 50 bedste holde præsentere modeller, som bliver vurderet på baggrund af deres omkostningerne og deres evne til at minimere smittetilfælde.

Xprize, der er arrangør af konkurrencen, er en international organisation, som arrangerer konkurrencer, der skal bidrage til at løse store udfordringer for menneskeheden.

Du kan læse mere om konkurrencen og tilmelde dig her.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S