Scor millionpræmie og bekæmp pandemien i ny AI-konkurrence

Hvis du er skarp til udvikle AI-modeller, så kan du medvirke til at bekæmpe corona og samtidig score kassen i ny konkurrence.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Der er 3,1 millioner danske kroner på spil i konkurrence Pandemic Response Challenge.

Her inviterer it-virksomheden Cognizant og organisationen Xprize udviklere fra hele verden til at udvikle nye løsninger baseret på kunstig intelligens, der kan bekæmpe covid-19-pandemien.

Det er muligt at tilmelde sig frem til den 8. december og konkurrencen løber over fire måneder.

Det oplyser Xprize på sin hjemmeside.

Skal forudsige smittespredning

I konkurrencen skal de tilmeldte hold konkurrere om at bygge datadrevne kunstig intelligens-modeller, der eksempelvis kan bruges til at forudsige den lokale smittespredning, identificere tiltag til at minimere smittespredning og modvirke de negative økonomiske konsekvenser af pandemien.

Løsningerne skal gerne give sundhedsmyndigheder bedre indsigt i hvilke tiltag, der er mest effektive til bekæmpe smittespredning og som samtidig gør det muligt at holde den lokale økonomi i gan.g

Målet er at modellerne også skal kunne anvendes i forbindelse med andre kriser end lige netop den aktuelle coronakrise.

Foregår i to faser

Konkurrencen bliver gennemført i to faser, hvor virksomhederne i den føste fase skal udvikle nøjagtige forudsigelse om smitteudviklingen baseret på lokale data, unikke intenvensionsstrategier og lokale restriktioner og adfærd.

I den næste fase skal de 50 bedste holde præsentere modeller, som bliver vurderet på baggrund af deres omkostningerne og deres evne til at minimere smittetilfælde.

Xprize, der er arrangør af konkurrencen, er en international organisation, som arrangerer konkurrencer, der skal bidrage til at løse store udfordringer for menneskeheden.

Du kan læse mere om konkurrencen og tilmelde dig her.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S