BEC rækker hånden ud til konkurrenterne: Vil bekæmpe hvidvask og terror i fællesskab

Bankcentralen BEC opfordrer konkurrenterne SDC og Bankdata til et tættere samarbejde om bekæmpelse af terror og hvidvask.

Artikel top billede

De danske bankcentraler bør samarbejde om at bekæmpe finansiering af hvidvask og terror.

Det siger Jesper Nielsen, der har en fortid hos Danske Bank og for nylig tiltrådte som ny topchef for bankcentralen BEC, til Børsen.

For nylig indgik BEC Financial Technologies et samarbejde med Sas Institute om en ny platform til at håndtering af hvidvask og terror-finansiering, og nu opfordrer BEC-bossen konkurrenterne SDC og Bankdata til et tættere samarbejde på området.

”Det betyder, at vi kan gøre mange flere ting sammen i den finansielle sektor, og det vil vi gerne. Vi har lavet det, sådan at det er muligt med bredere samarbejde end kun BEC-bankerne, og hvis der er nogen, der har en interesse i at være med, så er de velkomne,” siger BEC-topchefen til Børsen.

Stor investering

Tidligere på måneden meddelte BEC, at selskabet er klar til at investere et trecifret millionbeløb i den nye cloudplatform fra Sas Institute - Sas Anti-Money Laundering.

”BEC-pengeinstitutterne efterspørger så effektiv og stærk teknologi som muligt til at bekæmpe, at de bliver misbrugt til hvidvask og terrorfinansiering. Derfor har vi tænkt helt nyt og udskifter hele vores hvidvaskovervågning med den nyeste, globalt førende cloudteknologi,” sagde Rune Karl Petersen, udviklingsdirektør i BEC, i den forbindelse i en pressemeddelelse.

Læs også: BEC indgår kontrakt med SAS Institute på trecifret millionbeløb: Bankerne får ny cloud-platform til hvidvaskbekæmpelse

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S