Artikel top billede

(Foto: Nets)

Nets risikerer at skulle betale bod efter stor forsinkelse af MitID Erhverv: Forhandler med Digitaliseringsstyrelsen

Kontrakten mellem Digitaliseringsstyrelsen og Nets rummer mulighed for, at Nets kan blive ramt af en bod på grund af forsinkelsen af MitID Erhverv.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Nets er i risiko for at modtage en bod fra Digitaliseringsstyrelsen
  • Hvor lang tid MitdID-løsningen bliver forsinket
486
2:30 min
Forsinkelsen af MitID Erhverv kan betyde, at Nets, der er leverandør på løsningen, løber ind i en bod fra Digitaliseringsstyrelsen.

Sådan lyder meldingen, efter at en stor del af det nye MitID fornylig blev udskudt et helt år på grund af problemer hos leverandøren Nets.

Det kan du læse mere om her: Nets ramt af problemer: Stor del af nyt MitID udskydes et helt år - bliver først rullet ud i 2022

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

André Rogaczewski efter stærkt regnskab: "Vi har noget, som er ekstremt relevant i den tid, som vi lever i"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stort antal servere sårbare over for alvorligt sikkerhedshul i SAP-system

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

IBM opretter ny konsulentenhed med fokus på Microsoft-teknologi: Samler 33.000 Microsoft-eksperter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er Microsofts fem vigtigste løfter til Europa: Vil modstå Trump og indsætte særlig europæisk bestyrelse

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Blæser til kamp for 30-timers arbejdsuge for danske it-folk