Producent af en coronavaccine ramt af hackerangreb fra Nordkorea

Nordkoreanske hackere forsøgte at få adgang til oplysninger hos virksomheden AstraZeneca, der er et af de selskaber der er på vej med en coronavaccine.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

En nordkoreansk hackergruppe har forsøgt at hacke medicinalselskabet AstraZeneca.

Selskabet er en af de producenter, der er på vej med en coronavaccine, som man forventer at have klar omkring nytår.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Hackergruppen tog kontakt til flere medarbejdere hos AstraZeneca gennem LinkedIn og Whatsapp med falske jobtilbud. Senere sendte hackerne filer til selskabets medarbejdere for at forsøge at få adgang til medarbejdernes computere.

Læs også: Antal af corona-baserede cyberangreb på nettet eksploderer i Storbritannien

Det tyder dog på, at medicinalselskabet har afveget angrebet, og dermed er hackerne tilsyneladende ikke lykkedes med at få adgang til de oplysninger, de var ude efter.

Reuters har talt med en række anonyme kilder, og AstraZeneca har ikke ønsket at udtale sig officielt.

Medicinalbranchen er et af de steder, der har oplevet en markant stigning i antallet af hackerangreb siden corona-pandemien brød ud i begyndelsen af året.

Læs også: Campari ramt af ødelæggende ransomware-angreb: Mangler stadig adgang til it-systemer efter mere end en uge

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S