Producent af en coronavaccine ramt af hackerangreb fra Nordkorea

Nordkoreanske hackere forsøgte at få adgang til oplysninger hos virksomheden AstraZeneca, der er et af de selskaber der er på vej med en coronavaccine.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

En nordkoreansk hackergruppe har forsøgt at hacke medicinalselskabet AstraZeneca.

Selskabet er en af de producenter, der er på vej med en coronavaccine, som man forventer at have klar omkring nytår.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Hackergruppen tog kontakt til flere medarbejdere hos AstraZeneca gennem LinkedIn og Whatsapp med falske jobtilbud. Senere sendte hackerne filer til selskabets medarbejdere for at forsøge at få adgang til medarbejdernes computere.

Læs også: Antal af corona-baserede cyberangreb på nettet eksploderer i Storbritannien

Det tyder dog på, at medicinalselskabet har afveget angrebet, og dermed er hackerne tilsyneladende ikke lykkedes med at få adgang til de oplysninger, de var ude efter.

Reuters har talt med en række anonyme kilder, og AstraZeneca har ikke ønsket at udtale sig officielt.

Medicinalbranchen er et af de steder, der har oplevet en markant stigning i antallet af hackerangreb siden corona-pandemien brød ud i begyndelsen af året.

Læs også: Campari ramt af ødelæggende ransomware-angreb: Mangler stadig adgang til it-systemer efter mere end en uge

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

Statens IT

Windows Server specialist

Københavnsområdet

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

Everllence

Senior Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job