Producent af en coronavaccine ramt af hackerangreb fra Nordkorea

Nordkoreanske hackere forsøgte at få adgang til oplysninger hos virksomheden AstraZeneca, der er et af de selskaber der er på vej med en coronavaccine.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

En nordkoreansk hackergruppe har forsøgt at hacke medicinalselskabet AstraZeneca.

Selskabet er en af de producenter, der er på vej med en coronavaccine, som man forventer at have klar omkring nytår.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Hackergruppen tog kontakt til flere medarbejdere hos AstraZeneca gennem LinkedIn og Whatsapp med falske jobtilbud. Senere sendte hackerne filer til selskabets medarbejdere for at forsøge at få adgang til medarbejdernes computere.

Læs også: Antal af corona-baserede cyberangreb på nettet eksploderer i Storbritannien

Det tyder dog på, at medicinalselskabet har afveget angrebet, og dermed er hackerne tilsyneladende ikke lykkedes med at få adgang til de oplysninger, de var ude efter.

Reuters har talt med en række anonyme kilder, og AstraZeneca har ikke ønsket at udtale sig officielt.

Medicinalbranchen er et af de steder, der har oplevet en markant stigning i antallet af hackerangreb siden corona-pandemien brød ud i begyndelsen af året.

Læs også: Campari ramt af ødelæggende ransomware-angreb: Mangler stadig adgang til it-systemer efter mere end en uge

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    API-udvikler til PET

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job