Facebook køber endnu et selskab i stort milliardopkøb

Den sociale mediegiganten Facebook har købt kundeservice-selskabet Kustomer i en større milliardhandel.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Efter adskillige opkøb af en række konkurrenter som Instagram og WhatsApp er verdens største sociale medie Facebook nu klar med endu et.

Denne gang er det kundeservice-platformen Kunstomer, som Facebook netop har købt.

Tanken bag opkøbet er, at flere virksomheder i dag bruger Facebooks platforme til at kommunikere med sine kunder, og derfor har man købt den amerikanske kundeservice-virksomhed.

"Vi er vidne til et skifte hvor mere end 175 millioner mennesker hver dag kontakter virksomheder gennem WhatsApp. Tallet er voksende og beskeder giver en bedre kundeservice og driver salget for mange virksomheder," skriver Vice President for annoncer og virksomhedsprodukter hos Facebook, Dave Levy i et blogindlæg.

Læs også: Nu kræver Frankrig at it-giganterne betaler ny digital skat

Anslået pris på en milliard dollar

Parterne oplyser ikke hvad prisen for handlen er, men ifølge den amerikanske erhvervsavis The Wall Street Journal, så har Kustomer en værdi på omkring en milliard dollar.

Det svarer til godt 6,2 milliarder danske kroner, som Facebook altså angiveligt har betalt for sit seneste opkøb.

I sit blogindlæg annoncerer Facebook samtidig en række integrationer mellem det nye selskab og Facebooks beskedtjenester WhatsApp og Messenger.

Læs også: Bill Gates, Jeff Bezos og Chuck Robbins: Sådan reagerer amerikanske tech-bosser på USA's nye præsident

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

LINK Mobility

Erfaren softwareudvikler til SaaS løsning

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job