Nu kræver Frankrig at it-giganterne betaler ny digital skat

It-giganter som Facebook og Amazon skal i Frankrig betale en ny helt digital skat, og de første opkrævninger er allerede blevet sendt ud.

Artikel top billede

Nu har Frankrigs Finansministerie udsendt de første skatteopkrævninger til de store it-virksomheder, der fra december skal betale landets nye digitale skat.

Det oplyser ministeriet onsdag ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Politikerne godkendte allerede den omstridte digitale skat i 2019, men Frankrig valgte man at udskyde de første indkrævning af skatten, fordi man håbede at OECD-medlemslandene vil kunne nå til enighed om nye internationale skatteregler.

Læs også: Trods amerikansk vrede: Nu godkender franske politikere omstridt it-skat - 30 it-giganter er i skudlinjen

OECD-forhandlinger udskudt

Forhandlingerne om de nye skatteregler er dog i OECD blever udskudt til 2021.

De franske myndigheder meddelte dog også tidligere på året, at skatten vil blive indkrævet til december, hvis forhandlingerne i OECD ikke vil få resultater.

”Virksomheder der skal betale skatten har modtaget deres varsel om, at de ska betale skatten for 2020,” lyder det ifølge Reuters fra det franske Finansministerie

Den franske skat betyder, at digitale tjenester fra selskaber med en omsætning på over 25 millioner euro i Frankrig og en global omsætning på over 750 millioner euro vil blive pålagt at skulle betale en skat på 3 procent af deres omsætning i Frankrig.

Både Facebook og Amazon meddeler ifølge Reuters, at de har modtaget regningen og, at selskaberne har tænkt sig at betale den.

Læs også: Macron presser USA: “De digitale giganter er asociale og bidrager ikke til fællesskabet”

Annonce

Statens IT

It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S