Fynsk robotfirma vinder stor EU-ordre: Skal levere 200 robotter til europæiske hospitaler

Fynske UVD Robots har netop vundet en markant ordre fra EU. Selskabet skal levere 200 autonome desinfektions-robotter, som skal bekæmpe coronavirussen på europæiske hospitaler.

Artikel top billede

Her er de selvkørende robotter fra UVD Robots, der skal hjælpe med af desinficere europæiske hospitaler. (Foto: Pr-foto)

Fremover kan autonome robotter fra UVD Robots findes på en lang række europæiske hospitaler.

Det fynske robotselskab har nemlig fået en ordre fra EU-kommissionen på 200 desinfektions-robotter, der skal patruljere på europæiske hospitaler og hjælpe med at håndtere coronapandemien.

Det skriver selskabet i en pressemeddelelse.

"Vi er meget begejstrede over, at vores UVD-robotter er blevet udvalgt af Europa-Kommissionen i kampen mod spredningen af covid-19 på hospitaler over hele Europa. Vi vurderer, at der er tale om den hidtil største ordre på servicerobotter af denne type," siger Per Juul Nielsen, administrerende direktør i UVD Robots, og fortsætter:

”Vi var de første til at udvikle, producere og levere en robot af denne type. Den har sat standarden for autonom UV-C desinfektion i hele verden. Størrelsen og omfanget af denne ordre beviser vores robotters effektivitet, og vi planlægger med at indsætte dem så hurtigt som muligt for at hjælpe sundhedsarbejdere og patienter i kampen mod spredning af covid-19.”

Uskadeliggør 99,9 procent af bakterier

I forbindelse med ordren udtaler EU-kommissionens formand, Ursula Van Der Leyen.

"Med EU-midler køber EU-Kommissionens 200 desinfektionsrobotter, som vil blive leveret til hospitaler over hele Europa for at rengøre og desinficere hospitalslokaler og patientstuer. Vi gør alt, hvad vi kan for at hjælpe hospitaler og patienter i disse svære tider. Og mere vil blive gjort fremover," lyder det.

De autonome robotter integrerer UV-C lys til at desinficere virus og bakterier på overflader og i luften. Løsningen sikrer en infektionskontrol samtidig med, at den forebygger smittespredning, fremgår det af meddelelsen.

UVD-robotterne uskadeliggør 99,9 procent af bakterierne og mikroorganismer på en patientstue på 10 minutter, hvilket reducerer overførsel af sygdomme, tilføjes det.

Desinfektions-robotten er allerede i drift i mere end 60 lande verden over.

UVD Robots er en fynsk virksomhed, der er resultatet af et udviklingsprojekt mellem Odense Universitetshospital og Blue Ocean Robotics.

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos