Huawei har testet ansigtsgenkendelse med “muslim-alarm”

Interne dokumenter afslører, at Huawei har testet ansigtsgenkendelsessoftware, der gør det muligt for de kinesiske myndigheder at identificere medlemmer af det undertrykte muslimske uighur-mindretal.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Den kinesiske it-gigant Huawei har testet ansigtsgenkendelses-software, der gør det mulig at varsle myndighederne, når et overvågningskamera identificerer medlemmer af landets forfulgt muslimske mindretal, uighurerne.

Det skriver den amerikanske avis Washington Post, der omtaler teknologien som en "uighur alarm".

Oplysningerne om teknologien stammer fra interne Huawei-dokumenter,
der har ligget frit tilgængeligt på Huaweis hjemmeside.

Dokumenterne blev først identificeret af organisationen IPVM, der har specialiseret sig i at undersøge brugen af videoteknologi og ansigtsgenkendelse.

Læs også: USA blacklister lang række kinesiske tech-firmaer

Ifølge dokumentet samarbejdede Huawei i 2018 med ansigtsgenkendelses-virksomheden Megvii om at teste et kamerasystem baseret på kunstig intelligens, der kunne skanne ansigter i menneskemængder og herefter estimere hver enkelt persons alder, køn og etnicitet.

I dokumenterne bliver det beskrevet, at systemet, når det identificerer et medlem af det fortrinsvis muslimske uighur-mindretal vil kunne udsende en “uighur-alarm” til politiet.

Udsat for massiv undertrykkelse

Uighur-mindretallet har været udsat for massiv forfølgelse og undertrykkelse i Kina.

Eksempelvis vurderes det, at over en million uighurer tilbageholdes i såkaldte politiske opdragelseslejre i Xinjiang-provins i det vestlige Kina.

Ifølge Washington Post fjernede Huawei dokumentet fra sin hjemmeside kort tid efter, at avisen henvendte sig til selskabet.

Både Huawei og Megvii anerkender dokumentets autencitet, men Huawei hævder ifølge Washington Post, at systemet ikke er udviklet til brug i den virkelig verden, men blot er udviklet som led i en test.

En talsperson for Megvii afviser ligeledes, at systemet er udviklet med henblik på at identificere specifikke etniske grupper.

Normalisering af undertrykkende teknologi

John Honovich, der er grundlægger af organisation IPVM, som først identificerede dokumentet, vurderer over for Washington Post, at dokumentet er et eksempel på en normalisering af denne form for undertrykkende teknologi.

“Det er ikke et isoleret tilfælde. Det er systematisk. Det har krævet en masse tankvirksomhed at sikre sig, at denne ‘uighur-alarm’ rent faktisk virker,” siger John Honovich til Washington Post.

Læs også: Amazons ansigtsgenkendelse udråbte ved en fejl amerikanske politikere som forbrydere

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    TV2

    Android App Developer til TV 2

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Manager - Customer Engagement

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S