Ny ordning fra Microsoft: Få tidligt indblik i Teams kommende funktioner og features

Microsoft indfører public preview i kommende funktioner i Teams for selskabets enterprisekunder.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsofts samarbejdsværktøj Teams er under Covid-19 for alvor blevet etableret som en central løsning i mange virksomheder.

Det er en af grundene til, at Microsoft nu skubber Teams op i den pakke af enterprise-løsninger, som selskabet giver de kommercielle kunder og brugere tidlig indsigt i.

Pakken kalder Microsoft for selskabets public preview program. Her ligger også Windows og Office 365.

De professionelle brugere har i lang tid haft mulighed for at følge med i de ideer, funktionaliteter og lignende, som Microsoft planlægger at indføre i disse løsninger.

Det sker med de såkaldte pre-releases, som de professionelle brugere kan dykke ned i, inden de fulde løsninger lanceres.

Dermed har de mulighed for at planlægge kommende implementeringer i deres organisationer.

“I takt med at adoptionen af Teams fortsætter med at vokse, er det vigtigt at indføre mere diversitet og nemmere muligheder ud til kunderne for preview,” lyder det fra Microsoft.

Dermed skal kunderne kunne kigge nærmere på områder som kvalitets-sikring, intern planlægning og uddannelse, lyder det fra Microsoft.

Microsoft har hidtil alene udsendt Teams-previews via selskabets TAP-program [Technology Adoption Program, red] for udvalgte især meget store enterprise-kunder.

Microsoft meddeler, at man fortsat vil udsende Teams-previews under TAP, men altså også nu via Public Preview-kanalen, som er åben for alle kommercielle kunder.

Du kan læse mere om de nye preview-muligheder hos Microsoft her.

Læs også:

Store ændringer og forbedringer på vej i Teams: Se hvad Microsoft har i ærmet

Microsoft Teams truer Zoom med ny funktion: Hold gratis videomøder direkte i din browser

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse