Ny ordning fra Microsoft: Få tidligt indblik i Teams kommende funktioner og features

Microsoft indfører public preview i kommende funktioner i Teams for selskabets enterprisekunder.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsofts samarbejdsværktøj Teams er under Covid-19 for alvor blevet etableret som en central løsning i mange virksomheder.

Det er en af grundene til, at Microsoft nu skubber Teams op i den pakke af enterprise-løsninger, som selskabet giver de kommercielle kunder og brugere tidlig indsigt i.

Pakken kalder Microsoft for selskabets public preview program. Her ligger også Windows og Office 365.

De professionelle brugere har i lang tid haft mulighed for at følge med i de ideer, funktionaliteter og lignende, som Microsoft planlægger at indføre i disse løsninger.

Det sker med de såkaldte pre-releases, som de professionelle brugere kan dykke ned i, inden de fulde løsninger lanceres.

Dermed har de mulighed for at planlægge kommende implementeringer i deres organisationer.

“I takt med at adoptionen af Teams fortsætter med at vokse, er det vigtigt at indføre mere diversitet og nemmere muligheder ud til kunderne for preview,” lyder det fra Microsoft.

Dermed skal kunderne kunne kigge nærmere på områder som kvalitets-sikring, intern planlægning og uddannelse, lyder det fra Microsoft.

Microsoft har hidtil alene udsendt Teams-previews via selskabets TAP-program [Technology Adoption Program, red] for udvalgte især meget store enterprise-kunder.

Microsoft meddeler, at man fortsat vil udsende Teams-previews under TAP, men altså også nu via Public Preview-kanalen, som er åben for alle kommercielle kunder.

Du kan læse mere om de nye preview-muligheder hos Microsoft her.

Læs også:

Store ændringer og forbedringer på vej i Teams: Se hvad Microsoft har i ærmet

Microsoft Teams truer Zoom med ny funktion: Hold gratis videomøder direkte i din browser

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job