Ny ordning fra Microsoft: Få tidligt indblik i Teams kommende funktioner og features

Microsoft indfører public preview i kommende funktioner i Teams for selskabets enterprisekunder.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsofts samarbejdsværktøj Teams er under Covid-19 for alvor blevet etableret som en central løsning i mange virksomheder.

Det er en af grundene til, at Microsoft nu skubber Teams op i den pakke af enterprise-løsninger, som selskabet giver de kommercielle kunder og brugere tidlig indsigt i.

Pakken kalder Microsoft for selskabets public preview program. Her ligger også Windows og Office 365.

De professionelle brugere har i lang tid haft mulighed for at følge med i de ideer, funktionaliteter og lignende, som Microsoft planlægger at indføre i disse løsninger.

Det sker med de såkaldte pre-releases, som de professionelle brugere kan dykke ned i, inden de fulde løsninger lanceres.

Dermed har de mulighed for at planlægge kommende implementeringer i deres organisationer.

“I takt med at adoptionen af Teams fortsætter med at vokse, er det vigtigt at indføre mere diversitet og nemmere muligheder ud til kunderne for preview,” lyder det fra Microsoft.

Dermed skal kunderne kunne kigge nærmere på områder som kvalitets-sikring, intern planlægning og uddannelse, lyder det fra Microsoft.

Microsoft har hidtil alene udsendt Teams-previews via selskabets TAP-program [Technology Adoption Program, red] for udvalgte især meget store enterprise-kunder.

Microsoft meddeler, at man fortsat vil udsende Teams-previews under TAP, men altså også nu via Public Preview-kanalen, som er åben for alle kommercielle kunder.

Du kan læse mere om de nye preview-muligheder hos Microsoft her.

Læs også:

Store ændringer og forbedringer på vej i Teams: Se hvad Microsoft har i ærmet

Microsoft Teams truer Zoom med ny funktion: Hold gratis videomøder direkte i din browser

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    IT Support Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S