Danske virksomheder ramt af hacker-angreb efter SolarWinds-sårbarhed

Flere danske virksomhed er blevet ramt af samme type hackerangreb, som det amerikanske finansministerium blev ramt af i går.

Artikel top billede

Mindst to store dansk it-virksomheder er ifølge Politiken ramt af et hackerangreb, som skyldes en sårbarhed i netværksovervågnings-systemet SolarWinds.

Samme sårbarhed blev i går brugt til at angribe det amerikanske finansministerium

”Vi har to bekræftede tilfælde, men der kan være flere. Det er derfor, jeg går ud med det offentligt,” siger Peter Kruse, der ikke sætter navn på virksomhederne, Politiken.

Solar Winds bliver brugt af mange større virksomheder, og Peter Kruse opfordrer alle virksomheder til at tjekke, hvad de har liggende på deres SolarWinds-systemer

Angrebet er ifølge SolarWinds selv yderst sofistikeret, og selskabet oplyser ifølge nyhedsbureauet Reuters, at det er sandsynligt, at det er en nationalstat, der står bag angrebet.

Læs også: It-kriminelle har spioneret mod det amerikanske finansministerium: Russisk hackergruppe under mistanke

Kan have forbindelse til russiske hackere

Reuters skriver ligeledes, at angrebet kan have forbindelse til det angreb, som it-sikkerhedsfirmaet FireEye tidligere for nylig blev ramt af.

”Vi samarbejder med FireEye, FBI, efterretningsmiljøet og andre myndigheder om at efterforske sagen. Derfor er der også grænser for, hvad vi kan dele med offentligheden i øjeblikket,” lyder det fra Solarwinds ifølge Reuters.

Peter Kruse har i et interview med Computerworld tidligere vurderet, at det er den russiske hackergruppe EvilCorp, der står bag angrebet på FireEye.

"Lige nu har der ikke været nogen overhovedet, der har været ude at pege på EvilCorp, men det vil jeg godt gøre. Det her ligner et angreb fra den russike gruppe, der går under navnet EvilCorp, og som er knyttet til den russiske efterretningstjeneste. Det har vi flere indikatorer på," sagde Peter Kruse for nylig til Computerworld.

Læs også:
Kendt dansk it-sikkerhedsekspert: Denne hackergruppe står bag angreb på sikkerheds-kæmpen FireEye

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job