Svenske domstole fastholder Huawei-forbud

Huawei har klaget over det svenske 5G-forbud, der udelukker selskabet fra det svenske 5G-net, men en domstol i Stockholm har netop afvist klagen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Det svenske forbud mod at bruge udstyr fra Huawei i 5G-nettet bliver fastholdt.

Det besluttede Kammarrätten i Stockholm onsdag ifølge Berlingske.

Den kinesiske it-gigant havde ellers bedt retten om at ophæve forbuddet indtil de svenske myndighederne helt har færdigbehandlet selskabets klage over forbuddet.

Huawei og ZTE blev udelukket

Den svenske beslutningg om at udelukke både Huawei og ZTE blev vedtaget den 20. oktober af den svenske Post- og Telestyrelse.

Det skete, da styrelsen godkendte, at de fire teleoperatører Hi3G (3), Net4Mobility (Tele2 og Telenor), Telia Sverige og Teracom kunne deltage i den svenske 5G-auktion om 3,5 Ghz og 2,3 frekvensbåndene.

Kravet om ikke at anvende udstyr fra de to kinesiske selskaber var dog en del af godkendelses processen.

“Nyinstallation og ny implementering af centrale funktioner i frekvensbåndene må ikke udføres med produkter fra leverandørerne Huawei og ZTE,” lød fra Post- og Telestyrelsen.

Men Huawei har efterfølgende klaget over beslutningen. Først til Förvältningsrätten i Stockom, der i første omgang gav Huawei medhold. Men i onsdagen ankesag ved Kammarrätten onsdag tabte Huawei altså.

Læs også: Sverige forbyder kommende operatører at anvende udstyr fra Huawei og ZTE i kommende 5G-net

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job