USA klar til at investere milliarder kroner i skrotning af udstyr fra Huawei og ZTE og i bredbåndshjælp til nødstedte amerikanere

USA er klar til at investere op mod 12 milliarder kroner i at fjerne al teleudstyr fra kinesiske Huawei og ZTE fra det amerikanske telenetværk.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det kan komme til at koste op mod 12 milliarder kroner for USA at fjerne al det udstyr fra kinesiske Huawei og ZTE, som i dag anvendes i det amerikanske telenetværk.

Så meget er den amerikanske lovgivende forsamling, Kongressen, i hvert fald klar til at afsætte til skrotningen af det kinesiske udstyr på amerikansk grund.

De 12 milliarder kroner - 1,9 milliarder dollar - indgår som led i en samlet Covid-19 hjælpepakke på enorme 900 milliarder kroner, som den lovgivende forsamling for tiden er ved at lægge sidste hånd.

Ifølge Reuters indgår også her 3,2 milliarder dollar til bredbåndshjælp til lavindkomst-grupper samt syv milliarder dollar, der skal investeres i at udrulning af bredbånd i USA.

Den amerikanske telestyrelse, FCC, udråbte i sommer formelt Huawei og ZTE som nationale trusler.

Det kan du læse mere om her: USA stempler Huawei og ZTE som "nationale sikkerhedstrusler"

For nogle uger siden udsendte FCC så den endelige plan for udskiftning af al udstyr fra de to kinesiske selskaber efter en model, der kaldes for ‘rip and replace.’

Og det er denne plan, som Kongressen altså nu er på vej med finansieringen til.

Læs også:

USA vil betale telefirmaer for at fjerne Huawei og ZTE: Skal nu forbydes helt - udgør national sikkerhedsrisiko

Huawei går i tænkeboks efter den danske regerings forslag om mulighed for at forbyde selskabet

Regeringen vil udelukke bestemte it-leverandører fra kritisk infrastruktur med nyt lovforslag: Se hele forslaget her

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist

Københavnsområdet

Banedanmark

Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen