USA klar til at investere milliarder kroner i skrotning af udstyr fra Huawei og ZTE og i bredbåndshjælp til nødstedte amerikanere

USA er klar til at investere op mod 12 milliarder kroner i at fjerne al teleudstyr fra kinesiske Huawei og ZTE fra det amerikanske telenetværk.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det kan komme til at koste op mod 12 milliarder kroner for USA at fjerne al det udstyr fra kinesiske Huawei og ZTE, som i dag anvendes i det amerikanske telenetværk.

Så meget er den amerikanske lovgivende forsamling, Kongressen, i hvert fald klar til at afsætte til skrotningen af det kinesiske udstyr på amerikansk grund.

De 12 milliarder kroner - 1,9 milliarder dollar - indgår som led i en samlet Covid-19 hjælpepakke på enorme 900 milliarder kroner, som den lovgivende forsamling for tiden er ved at lægge sidste hånd.

Ifølge Reuters indgår også her 3,2 milliarder dollar til bredbåndshjælp til lavindkomst-grupper samt syv milliarder dollar, der skal investeres i at udrulning af bredbånd i USA.

Den amerikanske telestyrelse, FCC, udråbte i sommer formelt Huawei og ZTE som nationale trusler.

Det kan du læse mere om her: USA stempler Huawei og ZTE som "nationale sikkerhedstrusler"

For nogle uger siden udsendte FCC så den endelige plan for udskiftning af al udstyr fra de to kinesiske selskaber efter en model, der kaldes for ‘rip and replace.’

Og det er denne plan, som Kongressen altså nu er på vej med finansieringen til.

Læs også:

USA vil betale telefirmaer for at fjerne Huawei og ZTE: Skal nu forbydes helt - udgør national sikkerhedsrisiko

Huawei går i tænkeboks efter den danske regerings forslag om mulighed for at forbyde selskabet

Regeringen vil udelukke bestemte it-leverandører fra kritisk infrastruktur med nyt lovforslag: Se hele forslaget her

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Datagovernance – Dataplatform og Digitalt Fundament

Københavnsområdet

Frode Laursen A/S

Systemadministrator

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS