USA stempler Huawei og ZTE som "nationale sikkerhedstrusler"

De amerikanske myndigheder betegner nu Huawei og ZTE som trusler mod den nationale sikkerhed. Derved kan amerikanske teleselskaber ikke længere få statsstøtte, hvis de køber produkter gennem de to kinesiske tech-virksomheder.

Artikel top billede

USA betegner nu kinesiske Huawei og ZTE officielt som værende trusler mod den nationale sikkerhed.

Meldingen kommer fra de amerikanske kommunikations-myndigheder, FCC.

Derved afskæres amerikanske teleoperatører fra at bruge statsstøtte til at købe udstyr af de to kinesiske selskaber.

Det skriver The Verge.

Statsstøtten kommer fra en fond på 8,3 milliarder dollar, eller hvad der svarer til 55 milliarder kroner, der kan bruges til at købe netværksudstyr.

"Med dagens beslutning, baseret på overvældende beviser, har bureauet udpeget Huawei og ZTE som værende en national sikkerhedsrisiko for amerikanske kommunikationsnetværk - og for fremtidens 5G," lyder udtalelsen fra Ajit Pai, bestyrelsesformand i FCC, som fortsætter:

"Begge selskaber har tætte bånd med det kinesiske kommunistparti og kinas militær, og begge selskaber er underlagt kinesisk lov, der binder dem til at samarbejde med landets efterretningstjeneste."

Læs også: USA advarer Storbritannien om Huaweis kommende milliard-byggeri

I november 2019 vedtog en enig kommitte i FCC, at amerikanske teleoperatører ikke må benytte statsstøtte til at købe udstyr af Huawei. Det er den beslutning, der nu offcielt træder i kraft.

Både Huawei og ZTE har gentagne gange argumenteret for, at de ikke udgør en national sikkerhedsrisiko for USA, skriver mediet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS