Den første fagforening er ved at klemme sig ind hos amerikanske Amazon

Den første fagforening blandt amerikanske Amazon-medarbejdere er ved at tage form.

Artikel top billede

Døren står på klem til, at den første fagforening kan få sin fod indenfor den amerikanske e-handelsgigant Amazon.

I delstaten Alabama er en lokal aftale mellem en gruppe medarbejde ved at udvikle sig til den første fagforening i Amazons eget hjemland til dato, skriver finansmediet CNBC.

Aftalen er nu til høring hos den amerikanske arbejdsmyndighed National Labor Relations Board. Op til 5.700 ansatte i Amazons varehus-faciliteter i Bessemer, Alabama, kan potentielt bakke op om fagforeningen.

Det udgør det første forsøg på at skabe en fagforening blandt Amazons medarbejdere, siden en gruppe i delstaten Delaware forsøgte forgæves tilbage i 2014.

Amazon har tidligere haft et anstrengt forhold til fagbevægelser, som ifølge egne dokumenter bliver ansat som trusler og sidestilles med had-grupperinger og terrorisme.

I Europa, hvor Amazons medarbejdere i langt højere grad er repræsenteret af fagforeninger, er handelsgiganten under anklage fra EU-parlamentarikere for at udspionere politikere med tilknytning til fagbevægelser.

Læs også: EU kræver svar fra Amazon: ’Udspionerer I folkevalgte politikere?’

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S