Den første fagforening er ved at klemme sig ind hos amerikanske Amazon

Den første fagforening blandt amerikanske Amazon-medarbejdere er ved at tage form.

Artikel top billede

Døren står på klem til, at den første fagforening kan få sin fod indenfor den amerikanske e-handelsgigant Amazon.

I delstaten Alabama er en lokal aftale mellem en gruppe medarbejde ved at udvikle sig til den første fagforening i Amazons eget hjemland til dato, skriver finansmediet CNBC.

Aftalen er nu til høring hos den amerikanske arbejdsmyndighed National Labor Relations Board. Op til 5.700 ansatte i Amazons varehus-faciliteter i Bessemer, Alabama, kan potentielt bakke op om fagforeningen.

Det udgør det første forsøg på at skabe en fagforening blandt Amazons medarbejdere, siden en gruppe i delstaten Delaware forsøgte forgæves tilbage i 2014.

Amazon har tidligere haft et anstrengt forhold til fagbevægelser, som ifølge egne dokumenter bliver ansat som trusler og sidestilles med had-grupperinger og terrorisme.

I Europa, hvor Amazons medarbejdere i langt højere grad er repræsenteret af fagforeninger, er handelsgiganten under anklage fra EU-parlamentarikere for at udspionere politikere med tilknytning til fagbevægelser.

Læs også: EU kræver svar fra Amazon: ’Udspionerer I folkevalgte politikere?’

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job