Norlys klar med millionstor lønbonus til medarbejdere: "Tanken er at skabe en incitamentsmodel for alle medarbejderne"

Medarbejderne i energikæmpen Norlys kan se frem til en millionbonus, hvis koncernen kommer ud af 2020 med det forventede overskud.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Topledelsen i energikoncernen Norlys har besluttet, at medarbejderne i fremtiden skal have del i overskuddet hos selskabet.

Fremover skal en lønbonus nemlig være en fast del af lønstrukturen hos den danske koncern.

For 2020 betyder det, at Norlys' 2.500 medarbejdere kan se frem til at få del i en lønbonus på mellem 90-100 millioner kroner, hvis selskabet kommer godt ud af året, skriver erhvervsmediet Finans.

Læs også: TDC indgår stor fiber-aftale med Norlys: Nuuday får adgang til 670.000 husstande

"Tanken er at skabe en incitamentsmodel for alle medarbejdere i Norlys, som gør, at lønudviklingen bliver mere og mere resultatdrevet," siger topchef Niels Duedahl om tiltaget til mediet.

For de enkelte medarbejdere betyder det, at man kan se frem til en bonus på fem procent af den faste løn, hvis koncernen lever op til en række parametre for lønsomhed og kundetilfredshed.

Bonussen kan stige med op til 10 procent, hvis Norlys endda overpræsterer forventningerne.

Norlys er et andelsselskab. Det betyder, at koncernen er ejet af omkring 700.000 andelshavere.

Læs også: Waoo-ejer vil have alt undersøgt efter pludselig fyring af direktør Jørgen Stensgaard: "Vi ser på sagen med stor alvor"

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub