Hollændere køber danske Projectum - skal køre tæt parløb med Delegate som brohoved ind i Norden

Hollandske Broad Horizon fortsætter sig indtog i Danmark. Få måneder efter købet af danske Delegate, overtager hollænderne nu også Søborg-selskabet Projectum med 50 medarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Det hollandske it-selskab Broad Horizon har for alvor rettet blikket mod det danske it-marked.

Det hollandske selskab købte i september danske Delegate.

Nu overtager selskabet også Søborg-selskabet Projectum, der med sine omkring 50 medarbejdere er specialiseret i konsulentydelser og løsninger baseret på især Microsofts Power-platform.

Selskabet blev etableret i 2004 af Peter Kestenholz og Carsten Nilsson. De er i dag henholdsvis CEO og CFO i selskabet, der også har et datterselskab i Holland.

“Vi er vokset rigtig godt gennem årene og har nået et niveau, hvor jeg kunne se, at der skulle et større tandhjul på for at tage virksomheden til næste niveau,” meddeler Peter Kestenholz i forbindelse med salget til Broad Horizion.

Med den nye ejer er det ideen, at Projectum og Delegate skal arbejde tæt sammen og udgøre Broad Horizons samlede brohoved ind på det nordiske marked.

“Sammen er vi meget stærke, komplementerer hinanden og vil være en endnu mere attraktiv arbejdsplads for dygtige kolleger og en stærk samarbejdspartner for vores kunder og partnere,” siger Peter Kestenholz.

Med købet af Delegate i september udnævnte Broad Horizon den danske Delegate-direktør Jakob Schou som ny CEO for den samlede danske Broad Horizon-forretning.

Han meddeler, at Broad Horizon i Danmark med opkøbet af Projectum nu nærmer sig en samlet medarbejderstab på 200 ansatte.

“Vi har købt os ind i en virksomhed med et utroligt højt teknisk niveau inden for Microsofts Power Platform. Og vigtigst af alt, så har vi samme værdisæt og ambitionsniveau i forhold til at være en rigtig god arbejdsplads og levere super kundeservice – samtidig med, at vi vokser,” siger han.

Parterne oplyser ikke salgsprisen.

Projectum har netop offentliggjort årsregnskab for sit forskudte regnskabsår.

Det viser, at Projectum over det seneste år har landet en bruttofortjeneste på 37,4 millioner kroner og et overskud efter skat på knap to millioner kroner.

Året før landede Projectum et underskud på knap halvanden millioner kroner.

Læs også:

Hollandske Broad Horizon overtager den danske Microsoft-partner Delegate

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S