Hollændere køber danske Projectum - skal køre tæt parløb med Delegate som brohoved ind i Norden

Hollandske Broad Horizon fortsætter sig indtog i Danmark. Få måneder efter købet af danske Delegate, overtager hollænderne nu også Søborg-selskabet Projectum med 50 medarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Det hollandske it-selskab Broad Horizon har for alvor rettet blikket mod det danske it-marked.

Det hollandske selskab købte i september danske Delegate.

Nu overtager selskabet også Søborg-selskabet Projectum, der med sine omkring 50 medarbejdere er specialiseret i konsulentydelser og løsninger baseret på især Microsofts Power-platform.

Selskabet blev etableret i 2004 af Peter Kestenholz og Carsten Nilsson. De er i dag henholdsvis CEO og CFO i selskabet, der også har et datterselskab i Holland.

“Vi er vokset rigtig godt gennem årene og har nået et niveau, hvor jeg kunne se, at der skulle et større tandhjul på for at tage virksomheden til næste niveau,” meddeler Peter Kestenholz i forbindelse med salget til Broad Horizion.

Med den nye ejer er det ideen, at Projectum og Delegate skal arbejde tæt sammen og udgøre Broad Horizons samlede brohoved ind på det nordiske marked.

“Sammen er vi meget stærke, komplementerer hinanden og vil være en endnu mere attraktiv arbejdsplads for dygtige kolleger og en stærk samarbejdspartner for vores kunder og partnere,” siger Peter Kestenholz.

Med købet af Delegate i september udnævnte Broad Horizon den danske Delegate-direktør Jakob Schou som ny CEO for den samlede danske Broad Horizon-forretning.

Han meddeler, at Broad Horizon i Danmark med opkøbet af Projectum nu nærmer sig en samlet medarbejderstab på 200 ansatte.

“Vi har købt os ind i en virksomhed med et utroligt højt teknisk niveau inden for Microsofts Power Platform. Og vigtigst af alt, så har vi samme værdisæt og ambitionsniveau i forhold til at være en rigtig god arbejdsplads og levere super kundeservice – samtidig med, at vi vokser,” siger han.

Parterne oplyser ikke salgsprisen.

Projectum har netop offentliggjort årsregnskab for sit forskudte regnskabsår.

Det viser, at Projectum over det seneste år har landet en bruttofortjeneste på 37,4 millioner kroner og et overskud efter skat på knap to millioner kroner.

Året før landede Projectum et underskud på knap halvanden millioner kroner.

Læs også:

Hollandske Broad Horizon overtager den danske Microsoft-partner Delegate

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Ennova A/S

Senior Platform Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S