Hollændere køber danske Projectum - skal køre tæt parløb med Delegate som brohoved ind i Norden

Hollandske Broad Horizon fortsætter sig indtog i Danmark. Få måneder efter købet af danske Delegate, overtager hollænderne nu også Søborg-selskabet Projectum med 50 medarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Det hollandske it-selskab Broad Horizon har for alvor rettet blikket mod det danske it-marked.

Det hollandske selskab købte i september danske Delegate.

Nu overtager selskabet også Søborg-selskabet Projectum, der med sine omkring 50 medarbejdere er specialiseret i konsulentydelser og løsninger baseret på især Microsofts Power-platform.

Selskabet blev etableret i 2004 af Peter Kestenholz og Carsten Nilsson. De er i dag henholdsvis CEO og CFO i selskabet, der også har et datterselskab i Holland.

“Vi er vokset rigtig godt gennem årene og har nået et niveau, hvor jeg kunne se, at der skulle et større tandhjul på for at tage virksomheden til næste niveau,” meddeler Peter Kestenholz i forbindelse med salget til Broad Horizion.

Med den nye ejer er det ideen, at Projectum og Delegate skal arbejde tæt sammen og udgøre Broad Horizons samlede brohoved ind på det nordiske marked.

“Sammen er vi meget stærke, komplementerer hinanden og vil være en endnu mere attraktiv arbejdsplads for dygtige kolleger og en stærk samarbejdspartner for vores kunder og partnere,” siger Peter Kestenholz.

Med købet af Delegate i september udnævnte Broad Horizon den danske Delegate-direktør Jakob Schou som ny CEO for den samlede danske Broad Horizon-forretning.

Han meddeler, at Broad Horizon i Danmark med opkøbet af Projectum nu nærmer sig en samlet medarbejderstab på 200 ansatte.

“Vi har købt os ind i en virksomhed med et utroligt højt teknisk niveau inden for Microsofts Power Platform. Og vigtigst af alt, så har vi samme værdisæt og ambitionsniveau i forhold til at være en rigtig god arbejdsplads og levere super kundeservice – samtidig med, at vi vokser,” siger han.

Parterne oplyser ikke salgsprisen.

Projectum har netop offentliggjort årsregnskab for sit forskudte regnskabsår.

Det viser, at Projectum over det seneste år har landet en bruttofortjeneste på 37,4 millioner kroner og et overskud efter skat på knap to millioner kroner.

Året før landede Projectum et underskud på knap halvanden millioner kroner.

Læs også:

Hollandske Broad Horizon overtager den danske Microsoft-partner Delegate

Læses lige nu

    BEC

    Information Architect

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior IT-Specialist med speciale i sikkerhedsprodukter

    Københavnsområdet

    Intempus

    Senior Python Backend Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S