Atea vinder udbud til 13.000 medarbejdere: Kontrakten er op mod 100 millioner kroner værd

Udviklings- og Forenklingsstyrelsen har valgt Atea som leverandør på it-services for 100 millioner kroner til styrelsens mere end 10.000 medarbejdere.

Artikel top billede

Atea skal fremover levere it-services til 13.000 medarbejdere i Skatteforvaltningen.

Det sker efter, at selskabet har vundet en niårig SKI-aftale på omkring 100 millioner kroner.

Det er Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, der formelt står bag udbuddet, og som har ansvaret for it i syv af styrelserne under Skatteministeriet, som altså har valgt Atea til opgaven.

”Vi leverer allerede en række ydelser til Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, blandt andet backup, hosting af servere, cloudløsninger og rådgivning. Nu udvider vi samarbejdet med en omfattende it-serviceaftale, og det ser vi rigtig meget frem til,” siger Brian Borella Wulf, Senior Vice President inden for salg til det offentlige i Atea, i en pressemeddelelse.

Konkret får Atea opgaven med at stå for distribution, installation, reparationer og service hos styrelserne under Skatteministeriet.

Læs også: Udviklings- og Forenklingsstyrelsen indleder forhandling om 10-årig ESDH-opgave til 139 millioner kroner

It til 13.000 medarbejdere

Organisationen, der tidligere var kendt som SKAT, er i dag delt op i 10 styrelser under Skatteministeriet med fællesbetegnelsen Skatteministeriets Koncern.

Heraf er de syv styrelsen under skatteforvaltningen, som er den del Atea fremover skal levere it til. Forvaltningen tæller omkring 13.000 medarbejdere.

Aftalen betyder desuden, at Atea bliver ansvarlig for integration mellem styrelsens IT Service Management-system og Ateas, lyder det fra selskabet.

"Med den nye aftale håber vi at kunne understøtte Skatteministeriets forretning endnu bedre og frigive ressourcer hos dem til mere værdiskabende opgaver," siger Brian Borella Wulf.

Læs også: Skattestyrelsen får grønt lys til at kontrollere MobilePay-betalinger

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S