Atea vinder udbud til 13.000 medarbejdere: Kontrakten er op mod 100 millioner kroner værd

Udviklings- og Forenklingsstyrelsen har valgt Atea som leverandør på it-services for 100 millioner kroner til styrelsens mere end 10.000 medarbejdere.

Artikel top billede

Atea skal fremover levere it-services til 13.000 medarbejdere i Skatteforvaltningen.

Det sker efter, at selskabet har vundet en niårig SKI-aftale på omkring 100 millioner kroner.

Det er Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, der formelt står bag udbuddet, og som har ansvaret for it i syv af styrelserne under Skatteministeriet, som altså har valgt Atea til opgaven.

”Vi leverer allerede en række ydelser til Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, blandt andet backup, hosting af servere, cloudløsninger og rådgivning. Nu udvider vi samarbejdet med en omfattende it-serviceaftale, og det ser vi rigtig meget frem til,” siger Brian Borella Wulf, Senior Vice President inden for salg til det offentlige i Atea, i en pressemeddelelse.

Konkret får Atea opgaven med at stå for distribution, installation, reparationer og service hos styrelserne under Skatteministeriet.

Læs også: Udviklings- og Forenklingsstyrelsen indleder forhandling om 10-årig ESDH-opgave til 139 millioner kroner

It til 13.000 medarbejdere

Organisationen, der tidligere var kendt som SKAT, er i dag delt op i 10 styrelser under Skatteministeriet med fællesbetegnelsen Skatteministeriets Koncern.

Heraf er de syv styrelsen under skatteforvaltningen, som er den del Atea fremover skal levere it til. Forvaltningen tæller omkring 13.000 medarbejdere.

Aftalen betyder desuden, at Atea bliver ansvarlig for integration mellem styrelsens IT Service Management-system og Ateas, lyder det fra selskabet.

"Med den nye aftale håber vi at kunne understøtte Skatteministeriets forretning endnu bedre og frigive ressourcer hos dem til mere værdiskabende opgaver," siger Brian Borella Wulf.

Læs også: Skattestyrelsen får grønt lys til at kontrollere MobilePay-betalinger

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S