Podcast: Med vovehalsene helt til kanten

Sult, desperation, livsfare og vilde historier om nordiske opdagelsesrejsende i podcastserien Den yderste grænse.

Artikel top billede

Nu og her kommer man som bekendt ikke længere end til rigets grænser, før alt bliver enormt besværligt. Men en dag lukker verden op igen, og savner man inspiration til fremtiden, så kan podcastserien Den yderste grænse varmt anbefales.

Her tager værten Bjørn Harvig – tidligere formand for Eventyrernes Klub – fat i de overraskende mange danske og nordiske vovehalse, som i fortid og nutid har været med til at fylde landkortets hvide pletter ud.

Man hører ikke kun om karismatiske nationalhelte som Knud Rasmussen og hans kammerat Peter Freuchen (der efter eget udsagn hakkede sig fri af en stenhård snedrive med en frossen lort).

Nutidige Andreas Mogensen, bjergbestiger Jakob Urth, pilot Simone Aaberg Kærn, Rane Willerslev, nyligt afdøde Jens Bjerre samt mange andre tages også under kærlig behandling.

Fælles for podcastens gæster – hvad enten det er eventyrerne selv eller eksperter, der beretter om dem, der ikke er her mere – er, at de er fabelagtige fortællere, ligesom værten også kan sit stof.

Mange beretninger rummer rørende kammeratskab og humanisme, men også næsten ufattelig hårdførhed og strabadser. Der er ganske enkelt masser af brandgode historier at grave sig ned i.

Som for eksempel beretningen om Ejnar Mikkelsen og Iver Iversen, der for over 100 år siden overlevede mutters alene to et halvt år på Grønlands østkyst, før de blev reddet af nogle forbipasserende nordmænd. Det meste af tiden brugte de i en lillebitte hytte med et postkort af kvindelige elever på Sorø Husholdningsskole som eneste underholdning.

Under en slæderejse var de to så desperate af sult, at selv hundene – der efterhånden kun var skind og ben – slap op. Desuden måtte de håndtere skørbug, lede bylder og sultne isbjørne og ville givetvis have betragtet et coronaår med Netflix, internet og velforsynede supermarkeder som aldeles ubegribelig luksus.

Læs mere om afsnittene her.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank