Podcast: Med vovehalsene helt til kanten

Sult, desperation, livsfare og vilde historier om nordiske opdagelsesrejsende i podcastserien Den yderste grænse.

Artikel top billede

Nu og her kommer man som bekendt ikke længere end til rigets grænser, før alt bliver enormt besværligt. Men en dag lukker verden op igen, og savner man inspiration til fremtiden, så kan podcastserien Den yderste grænse varmt anbefales.

Her tager værten Bjørn Harvig – tidligere formand for Eventyrernes Klub – fat i de overraskende mange danske og nordiske vovehalse, som i fortid og nutid har været med til at fylde landkortets hvide pletter ud.

Man hører ikke kun om karismatiske nationalhelte som Knud Rasmussen og hans kammerat Peter Freuchen (der efter eget udsagn hakkede sig fri af en stenhård snedrive med en frossen lort).

Nutidige Andreas Mogensen, bjergbestiger Jakob Urth, pilot Simone Aaberg Kærn, Rane Willerslev, nyligt afdøde Jens Bjerre samt mange andre tages også under kærlig behandling.

Fælles for podcastens gæster – hvad enten det er eventyrerne selv eller eksperter, der beretter om dem, der ikke er her mere – er, at de er fabelagtige fortællere, ligesom værten også kan sit stof.

Mange beretninger rummer rørende kammeratskab og humanisme, men også næsten ufattelig hårdførhed og strabadser. Der er ganske enkelt masser af brandgode historier at grave sig ned i.

Som for eksempel beretningen om Ejnar Mikkelsen og Iver Iversen, der for over 100 år siden overlevede mutters alene to et halvt år på Grønlands østkyst, før de blev reddet af nogle forbipasserende nordmænd. Det meste af tiden brugte de i en lillebitte hytte med et postkort af kvindelige elever på Sorø Husholdningsskole som eneste underholdning.

Under en slæderejse var de to så desperate af sult, at selv hundene – der efterhånden kun var skind og ben – slap op. Desuden måtte de håndtere skørbug, lede bylder og sultne isbjørne og ville givetvis have betragtet et coronaår med Netflix, internet og velforsynede supermarkeder som aldeles ubegribelig luksus.

Læs mere om afsnittene her.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamkoordinator til databaseteam

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S