Dansk tech-selskab lander investering på 185 millioner: Vil indtage Europa med digital sundhedsløsning

Det danske it-selskab, Liva Healthcare, har netop fået en kapitalindsprøjtning på 185 millioner kroner. Nu går selskabet efter at blive førende inden for digital sundhedsvejledning i Europa.

Artikel top billede

Tech-selskabet Liva Healthcare har netop hentet 185 millioner kroner.

Med de frisktilførte midler går det københavnske healthtech-selskab nu efter at blive førende i Europa inden for digital sundhedsvejledning af folk med livsstilssygdomme.

Det skriver Børsen.

Bag Liva Healhcare står administrerende direktør André Sode og Carl Brandt, der ligeledes stod bag stiftelsen af netdoctor.com.

"Vi er et af de selskaber, der ikke forbander pandemien så meget, fordi den har transformeret vores scene markant det seneste år. Vi har oplevet en helt vild interesse fra alle mulige aktører," siger André Sode til mediet.

Investeringsrunden ledes af belgiske Verlinvest, der kommer ind som ny investor. Derudover sender eksisterende investorer såsom de tre fonde og Maj Invest yderligere penge ind i selskabet.

læs også: Dansk it-firma vinder britisk kæmpekontrakt

Ifølge mediet regner Liva Healthcare med at opnå en omsæning på omkring 370 millioner kroner inden for fire til fem år. Først derefter regner selskabet med at generere overskud, da fokus er på at udbrede løsningen til Europa.

Selskabet leverer digitale løsninger til computer samt app, hvor patienter med kroniske sygdomme modtager sundhedsvejledning.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS