Dansk tech-selskab lander investering på 185 millioner: Vil indtage Europa med digital sundhedsløsning

Det danske it-selskab, Liva Healthcare, har netop fået en kapitalindsprøjtning på 185 millioner kroner. Nu går selskabet efter at blive førende inden for digital sundhedsvejledning i Europa.

Artikel top billede

Tech-selskabet Liva Healthcare har netop hentet 185 millioner kroner.

Med de frisktilførte midler går det københavnske healthtech-selskab nu efter at blive førende i Europa inden for digital sundhedsvejledning af folk med livsstilssygdomme.

Det skriver Børsen.

Bag Liva Healhcare står administrerende direktør André Sode og Carl Brandt, der ligeledes stod bag stiftelsen af netdoctor.com.

"Vi er et af de selskaber, der ikke forbander pandemien så meget, fordi den har transformeret vores scene markant det seneste år. Vi har oplevet en helt vild interesse fra alle mulige aktører," siger André Sode til mediet.

Investeringsrunden ledes af belgiske Verlinvest, der kommer ind som ny investor. Derudover sender eksisterende investorer såsom de tre fonde og Maj Invest yderligere penge ind i selskabet.

læs også: Dansk it-firma vinder britisk kæmpekontrakt

Ifølge mediet regner Liva Healthcare med at opnå en omsæning på omkring 370 millioner kroner inden for fire til fem år. Først derefter regner selskabet med at generere overskud, da fokus er på at udbrede løsningen til Europa.

Selskabet leverer digitale løsninger til computer samt app, hvor patienter med kroniske sygdomme modtager sundhedsvejledning.

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job