Morgen-briefing: Twitter og Facebook blokerer for Trump efter kaos på Capitol Hill / Facebooks open source-chef ny teknologichef i Det Hvide Hus / New York-børsen skifter igen mening om kinesiske telefirmaer

Twitter og Facebook blokerer for Trump efter kaos på Capitol Hill. Facebooks open source-chef ny teknologichef i Det Hvide Hus. New York-børsen skifter igen mening om kinesiske telefirmaer. Aarhusianske Hungry.dk lancerer egen udbringningsplatform. Ny direktør for DigitalLead.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Hjerteligt godmorgen fra Computerworld med torsdagens morgen-briefing, som i dag er sammensat af Dan Jensen.

Twitter og Facebook blokerer for Trump efter kaos på Capitol Hill

Både Twitter og Facebook og Instagram tog i aftes det usædvanlige skridt at blokere for præsident Donald Trumps mulighed for at oploade posts på de sociale medier - Twitter i 12 timer, Facebook i 24 timer og Instagram (som Facebook ejer) i 24 timer.

Det skete efter, at Trump-støtter stormede den amerikanske kongres på Capitol Hill - ikke mindst opmuntret af Trumps vedholdende erklæringer om, at ‘de’ har ‘stjålet’ præsident-valget fra ham.

Twitter blokerer for kontoren efter “gentagne og alvorlige krænkelser” af selskabets regler, mens Facebook/Instagram begrunder blokeringen med, at Trump har delt en video til støtterne, der har deltaget i balladen.

For første gang nogensinde truer Twitter nu med at udelukke Trump - der er en af de mest fulgte person på Twitter - permanent.

“Kommende overtrædelser vil føre til permanent fjernelse af @realDonaldTrump-kontoen,” lyder det fra Twitter.

Facebooks open source-chef ny teknologichef i Det Hvide Hus

Vi bliver lidt i Washington DC: Kommende præsident Joe Biden har udnævnt open source-udvikleren David Recordon til teknologi-chef i Det Hvide Hus, såkaldt White House Director of Technology.

David Recordon har tidligere stået i spidsen for Facebooks open source-projekter og har arbejdet med blandt andet OpenID, oAuth, Apache, Phabricator, Cassandra og HipHop.

Han er indtil han tiltræder i staben i Det Hvide Hus infrastruktur-direktør i non profit-organisationen Chan Zuckerberg Initiative, der - som navnet antyder - drives af Facebook-direktør Mark Zuckerbergs hustru, Priscilla Chan Zuckerberg.

David Recordon var i øvrigt også ansat af Barack Obama som Director of White House Information Technology.

Du finder David Recordons LinkedIn-opslag om udnævnelsen her.

New York-børsen skifter igen mening om kinesiske telefirmaer

Først var det ud. Så var det ind. Og nu er det ud igen. Den store børs i New York - NYSE - skifter igen kurs i planerne om at afnotere de store kinesiske teleselskaber, China Telecom, China Mobile og China Unicom.

Først meddelte børsen, at de tre kinesiske kæmpeselskaber skulle tvangsafnoteres.

Få dage efter meddelte børsen, at de tre selskaber alligevel ikke skulle afnoteres. Og nu meddeler børsen så onsdag amerikansk tid, at de alligevel skal afnoteres allerede fra på mandag.

Det sker efter, at NYSE har fået det, som den kalder for ‘ny konkret rådgivning’ fra det amerikanske finansministeriums kontor for udenlandske aktiver [‘Treasury Department’s Office of Foreign Assets Control,’ red]

De tre selskaber bliver fjernet, fordi Donald Trump har forbudt amerikanske selskaber at handle med en række kinesiske selskaber på grund af frygt for spionage og for tæt samarbejde med de kinesiske myndigheder.

Aarhusianske Hungry.dk lancerer egen udbringningsplatform

Fremadstormende Hungry.dk satser på sin egen udbringningsplatform og eget budkorps, lyder det i en pressemeddelelse, som selskabet har udsendt til flere medier.

Direktør Morten Larsen meddeler her, at Hungry.dk med eget budkorps er i stand til at generere meget mere præcise leveringstider.

Den nye udbringningsplatform er allerede blevet lanceret i hjembyen Aarhus, hvor Hungry.dk sendte 300 på gaden. Den lanceres i København 25. januar. Det er målet, at Hungry.dk skal nå op på at have i alt 3.000 bude, der bringer mad ud - heraf 1.500 i København. I første omgang sender Hungry.dk 400 bude på gaden i København.

Ny direktør for DigitalLead

Den såkaldte klynge for digitale teknologier, DigitalLead, udnævner Carolina Benjaminsen som ny CEO.

Carolina Benjaminsen - der har en Ph.D i teknologi og læring - tiltræder 1. februar.

DigitalLead-klyngen forener de digitale erhvervsorganisationer It-forum og BrainsBusiness i samarbejde med de danske universiteter samt Force Technology og Alexandra Instituttet.

Klyngen kalder sig for 'et samlingspunkt for digital innovation,' som 'bygge bro' mellem erhverv og forskning på det digitale område.

"Universiteterne ligger inde med mængder af helt central viden, som endnu ikke er operationaliseret, og her kommer DigitalLead ind som den katalysator, der kan aktivere viden ude i virksomhederne. Det skaber enorme muligheder for hele det digitale felt og særligt SMV-segmentet, der med DigitalLead har fået en ny læringsaccelerator, som kan hjælpe dem med at skabe vækst og udvikling," lyder det fra den kommende direktør.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job