Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Nordea planlægger at flytte mere end 360 it-stillinger til Indien: Fyringer kan være på vej

Flere hundrede it-driftsstillinger kan risikere at blive outsourcet til Indien, hvis Nordea fører sine aktuelle planer ud i livet. Det betyder at 368 it-stillinger i blandt andet Danmark vil blive nedlagt.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Nordea planer om at outsource it-medarbejdere
  • Se brevet Finansforbundet har skrevet til sine medlemmer om outsourcingen
  • Hvorfor Finansforbundet mener det er en forkert beslutning
  • Se hvorfor Finansforbundet ikke mener det vil reducere omkostningerne på længere sigt
733
3:45 min
Bankgiganten Nordea overvejer at flytte mere end 300 it-driftsstillinger til Indien i en en større outsoursing-øvelse i Norden.

Outsourcingen af de hundredevis af medarbejderne vil konkret være af en række it-driftsopgaver inden for infrastructure engineering og core operations, erfarer Computerworld.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

”Det fylder helt oppe på direktionsgangene:" Danske topkonsulenter løfter sløret for det allervigtigste it-tema lige nu

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Det benytter de den danske supercomputer Gefion til: Topchef Nadia Carlsten løfter sløret for AI-computerens brugere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Support til Exchange 2016 og 2019 udløber om mindre end en måned: Sådan bør du gøre ifølge Microsoft

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan har IBM Danmark hentet store gevinster ved at indføre AI: Er blevet 230 færre medarbejdere på grund af AI

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En af verdens største cloud-transformationer er færdiggjort: 100.000 medarbejdere er blevet koblet på