GN Audio på udkig efter teknologi-selskaber

GN Audio er efter opkøb af amerikansk videoselskab fortsat på udkig efter nye opkøbsemner

Artikel top billede

(Foto: GN Store Nord)

GN Audio - der står bag Jabra - er på udkig efter opkøbsemner, der skal bidrage til at bringe selskabet yderligere fremad.

Topchef René Svendsen-Tune siger til Børsen, at man i selskabet hele tiden holder øjene åbne efter nye opkøbsmuligheder, men at selskabet i den seneste tid ikke har fundet selskaber, der passer til ønskerne.

“Det skal være teknologi, som bringer os frem konkurrencemæssigt og måske giver os adgang til nye segmenter, eller også skal det give os adgang til et nyt marked. Det må ikke udvande væksten eller rentabiliteten. Så vi er ret præcise med, hvad vi går efter,” siger han til avisen.

Selskabet har i de senere haft høj vækst i omsætningen, og det skyldes ikke mindst solide investeringer i udvikling samt i opkøb.

GN Audio købte i 2019 amerikanske Altia Systems for godt 800 millioner kroner. I de senere år har selskabet også købt op i tyske Audeeing, indiske Innova Telecom og amerikanske VXI.

Læs også:

GN Audio fortsætter den eksplosive vækstkurve: Vokser med 72 procent

GN Audio åbner udviklingscenter i Silicon Valley efter kæmpe-opkøb

Top 100: Milliardsucces fra Ballerup er Danmarks bedste pc- og udstyrproducent - se hele listen her

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job