GN Audio på udkig efter teknologi-selskaber

GN Audio er efter opkøb af amerikansk videoselskab fortsat på udkig efter nye opkøbsemner

Artikel top billede

(Foto: GN Store Nord)

GN Audio - der står bag Jabra - er på udkig efter opkøbsemner, der skal bidrage til at bringe selskabet yderligere fremad.

Topchef René Svendsen-Tune siger til Børsen, at man i selskabet hele tiden holder øjene åbne efter nye opkøbsmuligheder, men at selskabet i den seneste tid ikke har fundet selskaber, der passer til ønskerne.

“Det skal være teknologi, som bringer os frem konkurrencemæssigt og måske giver os adgang til nye segmenter, eller også skal det give os adgang til et nyt marked. Det må ikke udvande væksten eller rentabiliteten. Så vi er ret præcise med, hvad vi går efter,” siger han til avisen.

Selskabet har i de senere haft høj vækst i omsætningen, og det skyldes ikke mindst solide investeringer i udvikling samt i opkøb.

GN Audio købte i 2019 amerikanske Altia Systems for godt 800 millioner kroner. I de senere år har selskabet også købt op i tyske Audeeing, indiske Innova Telecom og amerikanske VXI.

Læs også:

GN Audio fortsætter den eksplosive vækstkurve: Vokser med 72 procent

GN Audio åbner udviklingscenter i Silicon Valley efter kæmpe-opkøb

Top 100: Milliardsucces fra Ballerup er Danmarks bedste pc- og udstyrproducent - se hele listen her

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S