GN Audio på udkig efter teknologi-selskaber

GN Audio er efter opkøb af amerikansk videoselskab fortsat på udkig efter nye opkøbsemner

Artikel top billede

(Foto: GN Store Nord)

GN Audio - der står bag Jabra - er på udkig efter opkøbsemner, der skal bidrage til at bringe selskabet yderligere fremad.

Topchef René Svendsen-Tune siger til Børsen, at man i selskabet hele tiden holder øjene åbne efter nye opkøbsmuligheder, men at selskabet i den seneste tid ikke har fundet selskaber, der passer til ønskerne.

“Det skal være teknologi, som bringer os frem konkurrencemæssigt og måske giver os adgang til nye segmenter, eller også skal det give os adgang til et nyt marked. Det må ikke udvande væksten eller rentabiliteten. Så vi er ret præcise med, hvad vi går efter,” siger han til avisen.

Selskabet har i de senere haft høj vækst i omsætningen, og det skyldes ikke mindst solide investeringer i udvikling samt i opkøb.

GN Audio købte i 2019 amerikanske Altia Systems for godt 800 millioner kroner. I de senere år har selskabet også købt op i tyske Audeeing, indiske Innova Telecom og amerikanske VXI.

Læs også:

GN Audio fortsætter den eksplosive vækstkurve: Vokser med 72 procent

GN Audio åbner udviklingscenter i Silicon Valley efter kæmpe-opkøb

Top 100: Milliardsucces fra Ballerup er Danmarks bedste pc- og udstyrproducent - se hele listen her

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg