GN Audio fortsætter den eksplosive vækstkurve: Vokser med 72 procent

Den danske headset-producent GN Audio oplever massiv fremgang under coronakrisen. For årets tredje kvartal steg omsætningen med hele 72 procent.

Artikel top billede

(Foto: GN Store Nord)

GN Audio, som står bag det danske headset-brand Jabra, kan i det dugfriske regnskab fremvise en organisk vækst på hele 72 procent.

Det fremgår af selskabet netop offentliggjorde regnskab for årets tredje kvartal.

9. oktober opjusterede GN Audio vækstforventningerne til kvartalet, der lød på 71 procent. Her rammer selskabet altså et procentpoint højere.

Selskabets omsætning landede på hele 2,421 milliarder kroner, hvilket er omkring en halv milliard mere end den tilsvarende periode sidste år, hvor toplinjen endte på 1,462 milliarder

Driftsresultatet stiger også markant i forhold til samme periode sidste år. Nu lyder tallet på 664 millioner kroner i modsætning til 290 millioner kroner i fjor.

Her er desuden medregnet en gevinst på 114 millioner kroner fra et forlig med en konkurrenten Phonotonics, der bogføres i kvartalet.

Væksten i GN Audios forretning er blevet forstærket af coronakrisen, hvor hjemmearbejde og online-kommunikation er blevet en nødvendighed.

Selskabet noterer i regnskabet, at især efterspørgslen på enterprise-headsets tager til i fart.

Samme scenarie gjorde sig også gældende i andet kvartal af 2020, hvor GN Audio præsterede en vækst på 32 procent.

Det kan du læse mere om her: Eksplosiv vækst hos GN Audio: Regnskab lander langt over det forventede

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos