GN Audio fortsætter den eksplosive vækstkurve: Vokser med 72 procent

Den danske headset-producent GN Audio oplever massiv fremgang under coronakrisen. For årets tredje kvartal steg omsætningen med hele 72 procent.

Artikel top billede

(Foto: GN Store Nord)

GN Audio, som står bag det danske headset-brand Jabra, kan i det dugfriske regnskab fremvise en organisk vækst på hele 72 procent.

Det fremgår af selskabet netop offentliggjorde regnskab for årets tredje kvartal.

9. oktober opjusterede GN Audio vækstforventningerne til kvartalet, der lød på 71 procent. Her rammer selskabet altså et procentpoint højere.

Selskabets omsætning landede på hele 2,421 milliarder kroner, hvilket er omkring en halv milliard mere end den tilsvarende periode sidste år, hvor toplinjen endte på 1,462 milliarder

Driftsresultatet stiger også markant i forhold til samme periode sidste år. Nu lyder tallet på 664 millioner kroner i modsætning til 290 millioner kroner i fjor.

Her er desuden medregnet en gevinst på 114 millioner kroner fra et forlig med en konkurrenten Phonotonics, der bogføres i kvartalet.

Væksten i GN Audios forretning er blevet forstærket af coronakrisen, hvor hjemmearbejde og online-kommunikation er blevet en nødvendighed.

Selskabet noterer i regnskabet, at især efterspørgslen på enterprise-headsets tager til i fart.

Samme scenarie gjorde sig også gældende i andet kvartal af 2020, hvor GN Audio præsterede en vækst på 32 procent.

Det kan du læse mere om her: Eksplosiv vækst hos GN Audio: Regnskab lander langt over det forventede

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job