Antipirater ude med snøren i Esbjerg

En esbjergenser har indrømmet at have kopieret cd'er ulovligt og har fået et krav om erstatning fra Antipiratgruppen. Vedkommende er blot en ud af de 465 pirater, der er blevet fundet i Europa efter en international kampagne.

Endnu en piratfisk er blevet fanget. Denne gang har musikindustriens Antipiratgruppe fået fat i en esbjergenser, der indrømmer at have lavet ulovlige cd'er.

Fogedretten i Esbjerg har nedlagt et forbud mod personens kopiering af musik fra nettet og efterfølgende salg af hjemmebrændte cd'er.

Fogedforbuddet kommer efter et uanmeldt besøg fra både fogeden og Antipiratgruppen.

Den sigtedes computer blev undersøgt i hjemmet, og de ulovlige musikfiler blev derefter slettet.

Antipiratgruppen har den holdning, at man ikke udtaler sig om sager, hvor en given pirat indvilliger i at samarbejde.

Gruppens talsmand, advokat Torben Steffensen, siger til Computerworld Online, at det hele foregik fredeligt, og at piraten selv har erkendt at have distribueret musik ulovligt.

Pirater ramt i stor stil

Forude venter et erstatningskrav og afholdelse af eventuelle sagsomkostninger, hvis retten finder vedkommende skyldig i at have krænket indholdsproducenternes ophavsret.

Episoden i Esbjerg er det seneste skud i den salve af sigtelser, der er fulgt i kølvandet på en international kampagne mod ophavsrets-brydere.

Indtil videre er 465 personer i England, Frankrig, Tyskland, Italien, Østrig og Danmark blevet mødt med massive erstatningskrav for pirateri og fildeling.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil