Fagforening frygter massive konsekvenser af Nordeas planer om at flytte 360 it-stillinger til Indien: "Vi taler om Nordeas kritiske it-infrastruktur"

Finansforbundet i Nordea advarer kraftigt mod ledelsens planer om at outsource hundredevis af it-medarbejdere til Indien. "Det mest problematiske i det her er den risiko, der er ved at sende tusindvis af års erfaring ud af Norden."

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs Finansforbundet i Nordeas bekymring for outsourcingen
  • Hvorfor Finansforbundet ikke forstår at Nordea tør outsource sin it-drift
  • Se hvad forbundet mener konsekvenserne kan blive for it i fremtiden
820
4:15 min
Torsdag kunne Computerworld afsløre, at bankkæmpen Nordea planlægger at outsource store dele af sin it-drift fra Norden til Indien.

Det vil ifølge Nordea selv betyde, at 368 it-stillinger i Norden vil blive nedlagt.

Det får nu Finansforbundets lokalafdeling i Nordea til at advare mod at outsource så stor en del af it-driften.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Finance Lead (SAP)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS