Qualcomm køber chip-startup for 8,5 milliarder kroner

Chip-producenten Qualcomm har opkøbt en ny virksomhed stiftet af en række tidligere Apple-medarbejdere til et svimlende milliardbeløb.

Artikel top billede

Den bare tre år gamle virksomhed Nuvia er blevet opkøbt af Qualcomm for 1,4 milliarder dollar, eller omkring 8,5 milliarder kroner.

Nuvia er stiftet af tre tidligere Apple-ingeniører, der har arbejdet på den såkaldte A-serie af chips hos it-giganten.

Det skriver The Verge.

Qualcomm peger på væksten inden for 5G-teknologien som den primære årsag til, at man har valgt at betale det svimlende beløb for den bare tre år gamle virksomhed.

"5G mobiliteten for it i endnu højere grad. Opkøbet af Nuvia bygger yderligere på Qualcomm Technologies' Snapdragons førende teknologi, og giver mulighed for at levere forbedringen inden for CPU'er til den næste generation af 5G-teknologien," lyder det fra Qualcomm i en meddelelse om opkøbet.

Alle tre stiftere af Nuvia bliver en del af Qualcomm efter opkøbet.

Qualcomm har fortsat aftalt at levere chips til Apple der kan levere 5G-teknologien til selskabet telefoner. Men Apple arbejder fortsat på at bygge sine egne chips.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager (SDM)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Onlimited ApS

    Erfaren iOS og C# Udvikler

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS