Qualcomm køber chip-startup for 8,5 milliarder kroner

Chip-producenten Qualcomm har opkøbt en ny virksomhed stiftet af en række tidligere Apple-medarbejdere til et svimlende milliardbeløb.

Artikel top billede

Den bare tre år gamle virksomhed Nuvia er blevet opkøbt af Qualcomm for 1,4 milliarder dollar, eller omkring 8,5 milliarder kroner.

Nuvia er stiftet af tre tidligere Apple-ingeniører, der har arbejdet på den såkaldte A-serie af chips hos it-giganten.

Det skriver The Verge.

Qualcomm peger på væksten inden for 5G-teknologien som den primære årsag til, at man har valgt at betale det svimlende beløb for den bare tre år gamle virksomhed.

"5G mobiliteten for it i endnu højere grad. Opkøbet af Nuvia bygger yderligere på Qualcomm Technologies' Snapdragons førende teknologi, og giver mulighed for at levere forbedringen inden for CPU'er til den næste generation af 5G-teknologien," lyder det fra Qualcomm i en meddelelse om opkøbet.

Alle tre stiftere af Nuvia bliver en del af Qualcomm efter opkøbet.

Qualcomm har fortsat aftalt at levere chips til Apple der kan levere 5G-teknologien til selskabet telefoner. Men Apple arbejder fortsat på at bygge sine egne chips.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse