Qualcomm køber chip-startup for 8,5 milliarder kroner

Chip-producenten Qualcomm har opkøbt en ny virksomhed stiftet af en række tidligere Apple-medarbejdere til et svimlende milliardbeløb.

Artikel top billede

Den bare tre år gamle virksomhed Nuvia er blevet opkøbt af Qualcomm for 1,4 milliarder dollar, eller omkring 8,5 milliarder kroner.

Nuvia er stiftet af tre tidligere Apple-ingeniører, der har arbejdet på den såkaldte A-serie af chips hos it-giganten.

Det skriver The Verge.

Qualcomm peger på væksten inden for 5G-teknologien som den primære årsag til, at man har valgt at betale det svimlende beløb for den bare tre år gamle virksomhed.

"5G mobiliteten for it i endnu højere grad. Opkøbet af Nuvia bygger yderligere på Qualcomm Technologies' Snapdragons førende teknologi, og giver mulighed for at levere forbedringen inden for CPU'er til den næste generation af 5G-teknologien," lyder det fra Qualcomm i en meddelelse om opkøbet.

Alle tre stiftere af Nuvia bliver en del af Qualcomm efter opkøbet.

Qualcomm har fortsat aftalt at levere chips til Apple der kan levere 5G-teknologien til selskabet telefoner. Men Apple arbejder fortsat på at bygge sine egne chips.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland