Kaspersky hyrer ny topchef for Norden

Det russiske it-sikkerhedsfirma Kaspersky har fået ny chef for Norden. Den nye landechef er fundet internt i selskabet.

Artikel top billede

Kaspersky har udpeget en ny landechef for selskabet i Norden og Benelux-landene.

Fremover får hollandske Mark Beunk ansvaret for blandt andet den danske forretning i det russiske it-sikkerhedsfirma.

Den nye landechef kommer fra en stilling som chef for B2B-salg i netop Kaspersky. Derfor kender han også allerede forretningen.

"Jeg glæder mig til at påtage denne rolle indenfor en branche, der vokser så hurtigt, og at være en del af en virksomhed, der er helt i front, når det handler om at gøre verden mere cybersikker. Hjørnestenen i vores forretningsstrategi i både Norden og Benelux er at tilbyde sikkerhedsinformation og reel beskyttelse for vores kunder, som de sikkert kan bruge både privat og i virksomheder. Vores mål er at skabe en sikker fremtid for alle vores kunder,” siger Mark Beunk ifølge en pressemeddelelse.

Mark Beunk blev allerede ny landechef ved årsskiftet, og har derfor siddet i stolen de senest to uger.

Dansk landechef fyret

Kaspersky valgte ved udgangen af 2018 at fyre den daværende danske landechef Leif Jensen. Der blev efterfølgende ikke fundet en afløser for positionen i Danmark.

"Min egen rolle er blevet overflødiggjort som led i en strukturel ændring," skrev Leif Jensen i forbindelse med fyringen på LinkedIn.

Dermed bliver opgaverne for den danske afdeling af Kaspersky udelukkende styret fra den nordiske chef, som Mark Beunk altså nu står i spidsen for.

Læs mere her: Kaspersky fyrer sin danske landechef: "Mit job er blevet overflødiggjort"

I sommeren 2020 valgte kaspersky så at tage et yderligere skridt ved helt at lukke den danske afdeling.

Fra Taastrup havde Kaspersky ellers indtil da serviceret hele Norden. Derefter blev den nordiske forretning lagt sammen med Benelux-landene.

Læs mere her: Kaspersky lukker sit nordiske kontor i Danmark og fyrer medarbejdere

Den nye nordiske chefs hovedopgave bliver at skaffe flere partnerskaber til kaspersky, lyder det fra selskabet i meddelelsen.

Samtidig skal Kaspersky også forbedre sit salg til mindre virksomheder.

"Mark har været et aktiv i Nordeuropa fra dag ét, så jeg er virkelig glad for endelig at kunne løfte sløret for hans udnævnelse som General Manger i Norden og Benelux. Kaspersky har, på trods af det seneste ret specielle år, haft god vækst i Europa, og vi ser derfor frem til, hvad 2021 vil bringe,” lyder det fra Chris Connell, viceadministrerende direktør for globalt salg og direktør for europæiske operationer hos Kaspersky, i meddelelsen.

Læs også: Russisk hackergruppe mistænkes for at stå bag det massive SolarWind-angreb

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Zealand Business College

    Faglærer til Data/IT på ZBC i Ringsted

    Region Sjælland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Fælles AI

    AI Lead

    Fyn

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks