Kaspersky hyrer ny topchef for Norden

Det russiske it-sikkerhedsfirma Kaspersky har fået ny chef for Norden. Den nye landechef er fundet internt i selskabet.

Artikel top billede

Kaspersky har udpeget en ny landechef for selskabet i Norden og Benelux-landene.

Fremover får hollandske Mark Beunk ansvaret for blandt andet den danske forretning i det russiske it-sikkerhedsfirma.

Den nye landechef kommer fra en stilling som chef for B2B-salg i netop Kaspersky. Derfor kender han også allerede forretningen.

"Jeg glæder mig til at påtage denne rolle indenfor en branche, der vokser så hurtigt, og at være en del af en virksomhed, der er helt i front, når det handler om at gøre verden mere cybersikker. Hjørnestenen i vores forretningsstrategi i både Norden og Benelux er at tilbyde sikkerhedsinformation og reel beskyttelse for vores kunder, som de sikkert kan bruge både privat og i virksomheder. Vores mål er at skabe en sikker fremtid for alle vores kunder,” siger Mark Beunk ifølge en pressemeddelelse.

Mark Beunk blev allerede ny landechef ved årsskiftet, og har derfor siddet i stolen de senest to uger.

Dansk landechef fyret

Kaspersky valgte ved udgangen af 2018 at fyre den daværende danske landechef Leif Jensen. Der blev efterfølgende ikke fundet en afløser for positionen i Danmark.

"Min egen rolle er blevet overflødiggjort som led i en strukturel ændring," skrev Leif Jensen i forbindelse med fyringen på LinkedIn.

Dermed bliver opgaverne for den danske afdeling af Kaspersky udelukkende styret fra den nordiske chef, som Mark Beunk altså nu står i spidsen for.

Læs mere her: Kaspersky fyrer sin danske landechef: "Mit job er blevet overflødiggjort"

I sommeren 2020 valgte kaspersky så at tage et yderligere skridt ved helt at lukke den danske afdeling.

Fra Taastrup havde Kaspersky ellers indtil da serviceret hele Norden. Derefter blev den nordiske forretning lagt sammen med Benelux-landene.

Læs mere her: Kaspersky lukker sit nordiske kontor i Danmark og fyrer medarbejdere

Den nye nordiske chefs hovedopgave bliver at skaffe flere partnerskaber til kaspersky, lyder det fra selskabet i meddelelsen.

Samtidig skal Kaspersky også forbedre sit salg til mindre virksomheder.

"Mark har været et aktiv i Nordeuropa fra dag ét, så jeg er virkelig glad for endelig at kunne løfte sløret for hans udnævnelse som General Manger i Norden og Benelux. Kaspersky har, på trods af det seneste ret specielle år, haft god vækst i Europa, og vi ser derfor frem til, hvad 2021 vil bringe,” lyder det fra Chris Connell, viceadministrerende direktør for globalt salg og direktør for europæiske operationer hos Kaspersky, i meddelelsen.

Læs også: Russisk hackergruppe mistænkes for at stå bag det massive SolarWind-angreb

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos