Kaspersky fyrer sin danske landechef: "Mit job er blevet overflødiggjort"

Strukturelle ændringer hos det russiske it-sikkerhedsfirma Kaspersky betyder, at Leif Jensen må stoppe som dansk landechef.

Artikel top billede

(Foto: Mike Taylor CATCHLIGHT info@catchlight.co.uk / Mike Taylor)

Danske Leif Jensen er blevet fyret som chef for Kaspersky i Norden.

Det oplyser han i et indlæg på LinkedIn.

"Min egen rolle er blevet overflødiggjort som led i en strukturel ændring," skriver han på LinkedIn.

Computerworld erfarer, at Leif Jensens rolle i fremtiden vil blive varetaget af Kaspersky i Holland, og der er umiddelbart ikke nogen udsigt til, at det vil blive ansat en ny dansk landechef.

Udskiftningen på landechef-posten er ifølge Computerworlds oplysninger led i en omrokering, hvor også den belgiske landechef forlader Kaspersky.

Ikke noget job på hånden

I et indlæg på LinkedIn oplyser Leif Jensen, at han endnu ikke har fundet et nyt job, men takker samtidig sine kolleger for fire gode år i den russiske virksomhed.

”Jeg har gennem de seneste fire år haft en fantastisk tid hos Kaspersky Lab, hvor jeg især er stolt af det fantastiske og professionelle hold i Norden, som jeg har opbygget fra bunden. Jeg ønsker alle på holdet det bedste i fremtiden,” skriver han på Linkedin.

Flere år med spion-beskyldninger

Kaspersky Lab har de seneste år været kastet ud i et større stormvej efter, at virksomheden adskillige gange er blevet udsat for beskyldninger om, at den russiske regering bruger Kasperskys løsninger til spionere på virksomhedens kunder.

Påstande som Kaspersky Lab har afvist, men som har betydet, at myndighederne i USA, Storbritannien og Litauen har fået forbud mod at anvende løsninger fra Kaspersky.

Efter beskyldninger har Kaspersky besluttet at flytte store dele af sin infrastruktur fra Moskva til Schweiz.

Det kan du læsere mere om her: Kaspersky flytter stor del af butikken til Schweiz efter massive anklager om spionage for Rusland

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S