Ransomware-angreb står bag halvdelen af alle databrud i sundhedssektoren

Næsten halvdelen af alle datalæk i sundhedssektoren skyldes ransomeware-angreb, peger ny forskning på.

Artikel top billede

Næsten halvdelen af ​​alle databrud på hospitaler og i den bredere sundhedssektor skyldes ransomware-angreb.

Det konkluderer ny research, skriver Zdnet.

Kriminelle bander bruger i stigende grad ransomeware-angreb til både at kræve store pengebeløb for at gendanne krypteret data, men også til at stjæle følsomme oplysinger og true med at offentlig gøre dem, hvis løsepenge ikke betales.

Denne dobbelte afpresningsteknik er beregnet som ekstra en gearing til at tvinge ofre for ransomware-angreb til at give efter og betale løsesummen i stedet for at tage sig tid til selv at gendanne netværket.

For sundhedsvæsenet er udsigten til, at data lækkes på internettet, særligt foruroligende, da det kan involvere følsomme private medicinske data sammen med andre former for identificerbar personlig information om patienter, lyder det.

Ransomware er nu ansvarlig for 46 procent af databrud på sundhedsområdet, ifølge en analyse foretaget af cybersikkerhedsvirksomheden Tenable.

Mere end 35 procent af alle databrud er knyttet til ransomware-angreb, hvilket resulterer i ofte enorme økonomiske omkostninger.

Ifølge undersøgelsen er en af de vigtigste metoder til ransomware-angreb mod hospitalers netværk via VPN-sårbarheder, der findes i Citrix 'ADC-controlleren', som mange hospitaler ikke har fået patched, lyder det.

Læs også: Det Europæiske Lægemiddelsagentur om cyberangreb: De it-kriminelle gik efter corona-vaccinerne

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos