Ransomware-angreb står bag halvdelen af alle databrud i sundhedssektoren

Næsten halvdelen af alle datalæk i sundhedssektoren skyldes ransomeware-angreb, peger ny forskning på.

Artikel top billede

Næsten halvdelen af ​​alle databrud på hospitaler og i den bredere sundhedssektor skyldes ransomware-angreb.

Det konkluderer ny research, skriver Zdnet.

Kriminelle bander bruger i stigende grad ransomeware-angreb til både at kræve store pengebeløb for at gendanne krypteret data, men også til at stjæle følsomme oplysinger og true med at offentlig gøre dem, hvis løsepenge ikke betales.

Denne dobbelte afpresningsteknik er beregnet som ekstra en gearing til at tvinge ofre for ransomware-angreb til at give efter og betale løsesummen i stedet for at tage sig tid til selv at gendanne netværket.

For sundhedsvæsenet er udsigten til, at data lækkes på internettet, særligt foruroligende, da det kan involvere følsomme private medicinske data sammen med andre former for identificerbar personlig information om patienter, lyder det.

Ransomware er nu ansvarlig for 46 procent af databrud på sundhedsområdet, ifølge en analyse foretaget af cybersikkerhedsvirksomheden Tenable.

Mere end 35 procent af alle databrud er knyttet til ransomware-angreb, hvilket resulterer i ofte enorme økonomiske omkostninger.

Ifølge undersøgelsen er en af de vigtigste metoder til ransomware-angreb mod hospitalers netværk via VPN-sårbarheder, der findes i Citrix 'ADC-controlleren', som mange hospitaler ikke har fået patched, lyder det.

Læs også: Det Europæiske Lægemiddelsagentur om cyberangreb: De it-kriminelle gik efter corona-vaccinerne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse