Ransomware-angreb står bag halvdelen af alle databrud i sundhedssektoren

Næsten halvdelen af alle datalæk i sundhedssektoren skyldes ransomeware-angreb, peger ny forskning på.

Artikel top billede

Næsten halvdelen af ​​alle databrud på hospitaler og i den bredere sundhedssektor skyldes ransomware-angreb.

Det konkluderer ny research, skriver Zdnet.

Kriminelle bander bruger i stigende grad ransomeware-angreb til både at kræve store pengebeløb for at gendanne krypteret data, men også til at stjæle følsomme oplysinger og true med at offentlig gøre dem, hvis løsepenge ikke betales.

Denne dobbelte afpresningsteknik er beregnet som ekstra en gearing til at tvinge ofre for ransomware-angreb til at give efter og betale løsesummen i stedet for at tage sig tid til selv at gendanne netværket.

For sundhedsvæsenet er udsigten til, at data lækkes på internettet, særligt foruroligende, da det kan involvere følsomme private medicinske data sammen med andre former for identificerbar personlig information om patienter, lyder det.

Ransomware er nu ansvarlig for 46 procent af databrud på sundhedsområdet, ifølge en analyse foretaget af cybersikkerhedsvirksomheden Tenable.

Mere end 35 procent af alle databrud er knyttet til ransomware-angreb, hvilket resulterer i ofte enorme økonomiske omkostninger.

Ifølge undersøgelsen er en af de vigtigste metoder til ransomware-angreb mod hospitalers netværk via VPN-sårbarheder, der findes i Citrix 'ADC-controlleren', som mange hospitaler ikke har fået patched, lyder det.

Læs også: Det Europæiske Lægemiddelsagentur om cyberangreb: De it-kriminelle gik efter corona-vaccinerne

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job