Trump forbyder import af droner fra Kina på sin sidste dag som præsident

Som en af sine sidste opgaver som præsident har Donald Trump underskrevet et præsidentielt dekret, der skal åbne for at forbyde den amerikanske stat i at købe droner produceret i Kina.

Artikel top billede

(Foto: official_white_house_photo / shealah_craighead)

Onsdag klokken 12.00 overtager Joe Biden officielt titlen som USA's præsident. Men inden da har Donald Trump sendt endnu en bredside afsted mod den kinsiske it-sektor.

Trump har nemlig underskrevet et præsidentielt dekret, der skal vurdere sikkerhedsrisikoen fra kinesiske droner.

Dermed åbner den afgående præsident op for et forbud mod droner fra Kina og bruger dermed de sidste dage i Det Hvide Hus på at fortsætte sin benhårde kurs overfor kinesiske it-selskaber.

Det skriver Reuters.

Ifølge nyhedsbureauet giver dekretet også ordrer om, at offentlige myndigheder skal se på den potentielle risiko ved at fjerne udenlandske droner.

Gælder ikke bare Kina

Det seneste tiltag mod at begrænse kinesiske it-virksomheder i USA breder sig denne gang videre end bare Kina.

Formuleringen i dekretet dækker over 'udenlandske fjender' og tæller derfor også Rusland, Nordkorea og Iran.

Fokus på brugen af droner er blevet skærpet. Senest har EU fremlagt nye retningslinjer på området.

Læs mere her: Verdens tredjestørste smartphone-producent blacklistes af Trump-administrationen

Det er som bekendt langt fra første gang Donald Trump sætter ind overfor kinesiske it-virksomheder.

Mest kendt er selvfølgelig forbuddet og advarslen mod samarbejde med Huawei. Men præsidenten har også forbudt samarbejde med en lang række andre kinesiske it-virksomheder.

Trump trædder dog tilbage som præsident på onsdag, og derfor bliver dette formentlig det sidste forbud fra den nuværende præsident.

Der er dog samtidig ikke meget, der tyder på, at Joe Biden kommer til at føre en mærkbart mere lempelig kurs overfor kinesiske it-virksomheder.

Læs mere her: Ingen udsigt til lempelser for Huawei med ny amerikansk præsident: "Kuglen har forladt pistolen"

Politiets Efterretningstjeneste

Tech Lead til udviklingsteam i PET

Københavnsområdet

Socialpædagogernes Landsforbund

Chefkonsulent – digital strategi, IT-arkitektur og leverandørstyring

Københavnsområdet

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job