Efter flere måneder under jorden er Alibaba-stifter Jack Ma igen dukket op - i en skolegård

Efter flere måneders radiotavshed fra en af Kinas rigeste mænd, Jack Ma, er han dukket op i en mystisk video, hvor han taler til lokale engelsklærere.

Artikel top billede

Ikke siden oktober 2020 har offentligheden set skyggen af milliardær og stifter af markedsportalen Alibaba, Jack Ma.

Nu er han pludselig dukket op igen i en video, der er blevet offentliggjort af kinesiske Tianmu News, der er et underselskab af Zhejing-regeringens officielle avis. Zhejiang-provinsens er også dér, Alibaba-platformen har hovedkontorer.

I videoen, der angiveligt skulle være filmet onsdag morgen, vises Ma, der taler med lærere i et af Kinas landområder. Han taler til en prisoverrækkelse, der falder sammen med de kinesiske helligdage Laba Festival.

”Vi mødes igen, når epidemien er forbi,” siger Jack Ma i videoen. Han fortæller lærerne, at den traditionelle ceremoni-fest er blevet aflyst på grund af corona.

Læs også: Stor mystik om Alibaba-stifteren Jack Ma: Er ikke blevet set i flere måneder

Videoen viser også optagelser af Jack Ma, der besøger en folkeskole i byen Hangzhou tidligere på måneden.

Jack Ma er selv tidligere engelsklærer og har i stigende grad gjort uddannelse til en vigtig prioritet for sit arbejde - særligt i de seneste år efter at have trukket sig tilbage fra Alibaba.

Forsvindingsnummeret

Jack Ma forsvinden faldt sammen med en tale han holdt 24. oktober, hvor han i hårde vendinger kritiserede de statsejede kinesiske banker, som han blandt andet kaldte en "gammelmands-klub".

På det tidspunkt stod Alibabas datterselskab Ant Group på tærsklen til at gå på børsen i Shanghai og Hong Kong. Men begivenhederne blev stoppet i sidste øjeblik af Kina.

Siden har der ikke været lyd fra Jack Ma.

Hans tilbagekomst alene har løftet Alibaba-aktien seks procent.

Jack Ma havde positionen som Kinas rigeste mand indtil september sidste år, hvor vand-på-flaske-sælgeren Zhong Shanshan overhalede ham.

Læs også: Alibaba-stifter Jack Ma er ikke længere Kinas rigeste: Se hans overmand her

Du kan se hele videoen med Jack Ma hos Tianmu News her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS