Alibaba-stifter Jack Ma er ikke længere Kinas rigeste: Se hans overmand her

Jack Ma, der er medejer i nogle af Kinas største tech-sucesser som Alibaba Group og Ant Group, er ikke længere den rigeste mand i Kina. Se hans overmand her.

Artikel top billede

Den kinesiske forretningsmagnaten Jack Ma har opbygget en solid formue gennem sin karriere.

Som medstifter af Alibaba Group, verdens største e-handelsselskab, og Fintech-selskabet Ant Group, der er på vej med måske verdens største børsnotering, har den 56-årige kineser kunne kalde sig den rigeste i kina.

Men ikke længere.

Det skriver Bloomberg.

Hans formue er netop blevet overhalet af Zhong Shanshan, som hovedsageligt har tjent sine penge på Nongfu Spring Co., der sælger vand på flaske og andre drikkevare.

Ifølge Bloombergs Billionaire Index røg Zhong Shanshans formue op på 58,7 milliarder dollar - eller 375 milliarder kroner - denne uge.
Det var lige nok til overhale Jack Ma, hvis formue anslås til at være på 56,7 milliarder dollar - eller 360 milliarer kroner.

Det er den nylige børsnotering er Nongfu Spring Co., der fik kineseren formue til at vokse betragteligt.

Formuekapløbet fortsætter, og her er det værd at nævne, at Jack Ma arbejder på en gigantisk børsnotering af Ant Group.

Det kan du læse mere om her: Alibaba-stifter Jack Ma sigter mod at slå alle rekorder ved børsnotering af fintech-selskab

Jack Ma blev desuden bemærket af den danske befolkning tilbage i marts, hvor han egenhændigt valgte at donere 500.000 ansigtsmasker til det danske sygehusvæsen som corona-nødhjælp.

læs mere her: Alibaba-grundlægger donerer 500.000 ansigtsmasker til Danmark

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

Midtjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S