Danske kommuner sender skoleelevers data til Google: Vil være rent held, hvis de rammer den rigtige grad af databeskyttelse

Der er ikke blevet lavet risikovurderinger eller konsekvensanalyser i 24 kommuner, der bruger Google-værktøjer i folkeskolen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

24 ud af 45 kommuner, der bruger Google-værktøjer i skolerne, har hverken lavet en risikovurdering eller konsekvensanalyse for børnenes databeskyttelse.

Det skriver det danske it-medie Version2.

Ifølge Version2 har blandt andet en skole i Randers Kommune oprettet Google-konti til børnene til de helt små børn i 0.-klasse således, at de kan bruge G Suite for Education under corona-nedlukningen

"Vil være rent held"

Kontoerne er blevet oprettet med børnene fulde navn og Unilogin-ID, og det er kritisabelt. Specielt når man ikke har foretaget risikovurderingwe eller konsekvensanalyser, oplyser Allan Frank, it-sikkerhedsspecialist hos Datatilsynet, til Version2.

”Det vil være et rent held, hvis de pågældende kommuner rammer den rigtige grad af databeskyttelse, for de har jo ikke gjort sig nogen overvejelser,” siger han til mediet.

Dagbladet Politiken har tidligere rapporteret, at næsten halvdelen af landets 98 kommuner i folkeskolerne bruger Chromebooks fra Google uden at sikre leverne data ordentligt.

Eksempelvis havde flere end 20 kommuner ifølge Politiken udleveret Chromebooks til børnene uden at konfigurere dem.

Læs også: Chromebook-kommuner brød loven: Sikrede ikke skolebørns data

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job