Vestager mødes med Sundar Pichar i dag: Topchefer for Amazon, Apple, Facebook og Google skal stille til høring i EU

EU vil have Jeff Bezos, Tim Cook, Mark Zuckerberg og Sundar Pichai til at stille til høring i Bruxelles om selskabernes forretnings-modeller og fremtids-planer.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

UU vil have topcheferne for de fire store tech-giganter Amazon, Apple, Facebook og Google til at deltage i en høring, som skal finde sted allerede 1. februar.

De fire topchefer - Jeff Bezos, Tim Cook, Mark Zuckerberg og Sundar Pichai - skal her fortælle EU-Parlamentet om deres fremtidsplaner inden for både forretningsmodeller og løsninger.

Samtidig 'mødes' Alphabet-topchef Sundar Pichai i dag mandag virtuelt med konkurrencekommissær Margrethe Vestager til en snak om lignende forhold.

Høringen med de fire topchefer skal indgå i EU’s bestræbelser på at tackle de fire store amerikanske platformes enorme indflydelse og økonomiske magt i EU.

“Formålet med den planlagte høring er at have en dialog med CEO’er for de fire globalt førende platforms-selskaber for at lære om deres nuværende forretningsmodeller og kommende koncepter i takt med, at de står overfor udfordringerne med skiftende markeds-betingelser,” lyder det ifølge Reuters i den invitation, som EU har sendt til de fire selskaber.

Her skriver EU, at høringen skal ‘forberede medlemmerne af EU-Parlementet til de kommende diskussioner om mulig ny lovgivning for den digitale sektor.’

EU understreger i invitationerne, at det alene er topcheferne, der må deltage på de store selskabers vegne - og altså ikke andre repræsentanter fra de fire selskaber.

Ønsker de ikke at deltage, er EU villig til at ændre tidspunket til en dag længere fremme i februar eller marts, hedder det.

USA afviklede i sommer en lignende høring af de fire topbosser. Den kan du læse mere om her: Big tech under voldsom beskydning: Her er nogle konklusioner på den store høring i sidste uge af Zuckerberg, Bezos, Cook og Pichai
Læs også:

Efter høring af amerikanske tech-bosser: "Nu begynder der at komme nogle erkendelser af, hvad det er for nogle typer af virksomheder, vi har at gøre med"

Kongres-høring: Især Google og Facebook i ilden for at tryne konkurrenter - nu er hele høringen offentliggjort på YouTube

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS