Vestager mødes med Sundar Pichar i dag: Topchefer for Amazon, Apple, Facebook og Google skal stille til høring i EU

EU vil have Jeff Bezos, Tim Cook, Mark Zuckerberg og Sundar Pichai til at stille til høring i Bruxelles om selskabernes forretnings-modeller og fremtids-planer.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

UU vil have topcheferne for de fire store tech-giganter Amazon, Apple, Facebook og Google til at deltage i en høring, som skal finde sted allerede 1. februar.

De fire topchefer - Jeff Bezos, Tim Cook, Mark Zuckerberg og Sundar Pichai - skal her fortælle EU-Parlamentet om deres fremtidsplaner inden for både forretningsmodeller og løsninger.

Samtidig 'mødes' Alphabet-topchef Sundar Pichai i dag mandag virtuelt med konkurrencekommissær Margrethe Vestager til en snak om lignende forhold.

Høringen med de fire topchefer skal indgå i EU’s bestræbelser på at tackle de fire store amerikanske platformes enorme indflydelse og økonomiske magt i EU.

“Formålet med den planlagte høring er at have en dialog med CEO’er for de fire globalt førende platforms-selskaber for at lære om deres nuværende forretningsmodeller og kommende koncepter i takt med, at de står overfor udfordringerne med skiftende markeds-betingelser,” lyder det ifølge Reuters i den invitation, som EU har sendt til de fire selskaber.

Her skriver EU, at høringen skal ‘forberede medlemmerne af EU-Parlementet til de kommende diskussioner om mulig ny lovgivning for den digitale sektor.’

EU understreger i invitationerne, at det alene er topcheferne, der må deltage på de store selskabers vegne - og altså ikke andre repræsentanter fra de fire selskaber.

Ønsker de ikke at deltage, er EU villig til at ændre tidspunket til en dag længere fremme i februar eller marts, hedder det.

USA afviklede i sommer en lignende høring af de fire topbosser. Den kan du læse mere om her: Big tech under voldsom beskydning: Her er nogle konklusioner på den store høring i sidste uge af Zuckerberg, Bezos, Cook og Pichai
Læs også:

Efter høring af amerikanske tech-bosser: "Nu begynder der at komme nogle erkendelser af, hvad det er for nogle typer af virksomheder, vi har at gøre med"

Kongres-høring: Især Google og Facebook i ilden for at tryne konkurrenter - nu er hele høringen offentliggjort på YouTube

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S