Vestager mødes med Sundar Pichar i dag: Topchefer for Amazon, Apple, Facebook og Google skal stille til høring i EU

EU vil have Jeff Bezos, Tim Cook, Mark Zuckerberg og Sundar Pichai til at stille til høring i Bruxelles om selskabernes forretnings-modeller og fremtids-planer.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

UU vil have topcheferne for de fire store tech-giganter Amazon, Apple, Facebook og Google til at deltage i en høring, som skal finde sted allerede 1. februar.

De fire topchefer - Jeff Bezos, Tim Cook, Mark Zuckerberg og Sundar Pichai - skal her fortælle EU-Parlamentet om deres fremtidsplaner inden for både forretningsmodeller og løsninger.

Samtidig 'mødes' Alphabet-topchef Sundar Pichai i dag mandag virtuelt med konkurrencekommissær Margrethe Vestager til en snak om lignende forhold.

Høringen med de fire topchefer skal indgå i EU’s bestræbelser på at tackle de fire store amerikanske platformes enorme indflydelse og økonomiske magt i EU.

“Formålet med den planlagte høring er at have en dialog med CEO’er for de fire globalt førende platforms-selskaber for at lære om deres nuværende forretningsmodeller og kommende koncepter i takt med, at de står overfor udfordringerne med skiftende markeds-betingelser,” lyder det ifølge Reuters i den invitation, som EU har sendt til de fire selskaber.

Her skriver EU, at høringen skal ‘forberede medlemmerne af EU-Parlementet til de kommende diskussioner om mulig ny lovgivning for den digitale sektor.’

EU understreger i invitationerne, at det alene er topcheferne, der må deltage på de store selskabers vegne - og altså ikke andre repræsentanter fra de fire selskaber.

Ønsker de ikke at deltage, er EU villig til at ændre tidspunket til en dag længere fremme i februar eller marts, hedder det.

USA afviklede i sommer en lignende høring af de fire topbosser. Den kan du læse mere om her: Big tech under voldsom beskydning: Her er nogle konklusioner på den store høring i sidste uge af Zuckerberg, Bezos, Cook og Pichai
Læs også:

Efter høring af amerikanske tech-bosser: "Nu begynder der at komme nogle erkendelser af, hvad det er for nogle typer af virksomheder, vi har at gøre med"

Kongres-høring: Især Google og Facebook i ilden for at tryne konkurrenter - nu er hele høringen offentliggjort på YouTube

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S