Podcast: Hvad foretager vi os egentlig ude i rummet?

I podcasten RumSnak taler værterne med nogle af de overraskende mange danske forskere, som har en hånd med i rumforskningen og i bestræbelserne på at gøre fremtidens ambitiøse missioner mulige.

Artikel top billede

Der er gode tv-billeder – og tusindvis af rare Facebook-likes – i raketmotorer, der fyrer enorme mængder brændstof af, mens de løfter kolossale raketter fri af jordens tyngekraft.

Men interessen lægger sig ofte igen, når udstødningsgasserne er blæst væk, og hermed går de fleste af os glip af hele pointen.

For hvad er det egentlig for noget udstyr, menneskeheden bruger enorme summer på at sende op? Hvad skal vi bruge det til – og hvad vil vi opnå derude? Hvad foretager astronauterne, når først de er deroppe i rummet? Hvad vil fremtiden bringe?

I podcasten RumSnak tager værterne præcis de spørgsmål op og går desuden i dybden med nogle af de mange bidrag, som Danmark har ydet til rumforskningen.

For Danmark er måske ikke kendt som rumfartsnation.

Men overraskende mange danske forskere og studerende er faktisk beskæftiget med at studere rummet – både det relativt nære og det meget fjerne – samt med at udvikle instrumenter, satellitter og metoder til brug i rumforskningen.

En hel del af dem er gæster i RumSnak, som derfor kommer omkring stjernedannelse, exoplaneter, biomarkører og meget, meget andet.

Men podcasten beskæftiger sig også med, hvordan man udvikler rumorienterede forretningsmodeller samt med, hvordan man udvikler og bygger habitater, der gør fremtidens rumfarende i stand til at overleve i de barske miljøer på eksempelvis månen og Mars.

Nu og her er tre sæsoner af RumSnak tilgængelig. Læs mere her og find i øvrigt de enkelte episoder, hvor du sædvanligvis finder dine podcasts.

Titel: Rumsnak, tre sæsoner tilgængelig – på billedet ses en gengivelse af de tre Swarm-satellitter, der blev sendt op i 2013, og som DTU Space har en meget stor del af æren for.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S